Přejít na obsah

Mladí zdravotníci míří na Pelhřimovsko na soutěž v první pomoci

zpět
21.6.2017
*dopravní nehoda, první pomoc, auto
zvětšit*dopravní nehoda, první pomoc, autoZdroj: Shutterstock

*dopravní nehoda, první pomoc, auto | Zdroj: Shutterstock

 

Studenti zdravotnických škol z Česka, Slovenska a Německa budou na letním táboře Zálesí u obce Mladé Bříště na Pelhřimovsku soutěžit v poskytování první pomoci. Doplní je zástupci dolnorakouského Červeného kříže.

Studenti se musí obejít bez zvláštního vybavení a budou se pohybovat ve složitém terénu. Zároveň se procvičí v komunikaci s cizinci. Řekla to Marie Říhová z pořádající jihlavské zdravotnické školy. Soutěž se uskuteční 21. a 22. června a zúčastní se jí 36 družstev, což představuje téměř 150 studentů prvních a druhých ročníků zdravotnických škol. „Soutěž pořádáme už po třiadvacáté stále na stejném místě, a to už nedává moc šancí vymýšlet nové dramaturgie. Spíše zařazujeme variace už v minulosti řešených situací,“ uvedla Říhová.

Letos budou podle ní ve větší míře než v minulosti nasazeni Němci jako figuranti při velkých hromadných nehodách, což bude náročnější na jazykovou vybavenost soutěžících. Studenti budou řešit například následky hromadné havárie, úrazu při sportu nebo poskytování pomoci tonoucímu. Modelové situace využijí přírodního prostředí v okolí tábora, pořadatelům s nimi pomohou záchranáři, kteří budou i rozhodčími soutěže.

O soutěž je podle Říhové velký zájem a řadu zájemců museli pořadatelé kvůli kapacitě tábora odmítnout. Soutěže v poskytování první pomoci pořádají i některé další zdravotnické školy v ČR, soutěž v Zálesí je podle Říhové ale originální svým důrazem na schopnost improvizace mladých zdravotníků. „Nutíme studenty, aby se naučili pomoci pacientovi i s doslova holýma rukama a postarali se, aby přežil. To je naučí víc, než když budou mít u sebe vybavenou zdravotnickou brašnu,“ dodala Říhová.


Komentovat článek: Mladí zdravotníci míří na Pelhřimovsko na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné