Mluvčí: Napadení lékaři nemají ani nadační fond, ani statistiku

„Chtěli jsme založit nadaci, ale vzhledem k tomu, že jsme státní organizace, tak jsme k tomu nedostali souhlas,“ řekl Kabát. Nadace měla odškodňovat oběti útoků na zdravotníky. „S velkým pochopením jsme se nesetkali…

PRAHA – Lékař záchranky Pavel Rusý, na kterého tento víkend zaútočil na Rakovnicku mladý muž, se zatím odškodnění pro napadené zdravotníky nedočká. Začátkem letošního roku měl vzniknout z iniciativy lékařů pražské vinohradské nemocnice fond pro oběti násilí. „Nadační fond bohužel nemáme,“ řekl mluvčí vinohradské nemocnice Leoš Kabát. Lékařům se zatím nepodařilo prosadit ani zavedení souhrnných statistik o napadeních.

„Chtěli jsme založit nadaci, ale vzhledem k tomu, že jsme státní organizace, tak jsme k tomu nedostali souhlas,“ řekl Kabát. Nadace měla odškodňovat oběti útoků na zdravotníky. „S velkým pochopením jsme se nesetkali,“ podotkl Kabát. Podle sdělení mluvčí ministerstva zdravotnictví může státní instituce zřídit nadaci nebo nadační fond pouze na základě „nařízení vlády“.

Lékaři rovněž již dříve vytvořili vzor formuláře s hlášením o útocích na zdravotnické zaměstnance a poskytli ho ministerstvu zdravotnictví. Chtěli, aby se zavedlo povinné hlášení o napadeních alespoň ve fakultních nemocnicích. Ukázalo by se, jak závažný problém útoky na zdravotníky představují. „Ale co máme informaci, tak ministerstvo to dál už nerealizovalo,“ dodal k tomu Kabát.

„Zjistili jsme, že o těchto napadeních nemá nikdo přehled, protože nikdo nevěděl, jak ten problém je velký,“ vysvětlil Kabát potřebu této statistiky. Třebaže se svým návrhem na ministerstvu zatím neuspěli, podle Kabáta se lékaři vinohradské nemocnice ještě nevzdávají. „Ředitelka má s paní ministryní domluvenou schůzku a tyto statistiky má jako jeden bod jednání,“ uvedl Kabát.

Velké výsledky podle něj nepřinesla ani Vinohradská výzva, která žádala politiky a instituce, aby zajistili lepší ochranu zdravotníků před útoky pacientů. Výzva vznikla v reakci na útok na pražského psychiatra Karla Hynka, kterého pacient těžce zranil mačetou, a podepsalo ji přes 6000 lékařů.

Rusého napadl v noci ze soboty na neděli v kempu Višňová u Roztok na Rakovnicku mladý muž. Napadený lékař záchranky skončil s otřesem mozku, zlomeným nosem a odřeninami v rakovnické nemocnici. Do kempu ho zavolali k dvaadvacetiletému, zřejmě opilému chlapci, který byl údajně v bezvědomí. Útočníka dnes zadržela policie.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!