Mluvčí VZP: Kontroloři vynášejí tajné informace

„Opakovaně jsme se přesvědčili v průběhu kontroly, že kontroloři vynášejí informace, o kterých mají povinnost mlčenlivosti,“ řekl v pondělí Suttner. Hodlá prý upozornit na řadu dalších kauz, které byly v průběhu kontrol zveřejňovány, ačkoliv o nich měli kontroloři povinnost mlčet…

PRAHA – Kontroloři ministerstva zdravotnictví podle tiskového mluvčího VZP Jiřího Suttnera porušují zákon tím, že vynášejí z pojišťovny informace, na které se vztahuje obchodní tajemství.

Suttner proto hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele za zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Opakovaně jsme se přesvědčili v průběhu kontroly, že kontroloři vynášejí informace, o kterých mají povinnost mlčenlivosti,“ řekl v pondělí Suttner. Hodlá prý upozornit na řadu dalších kauz, které byly v průběhu kontrol zveřejňovány, ačkoliv o nich měli kontroloři povinnost mlčet.

„Řídíme se příslušnými právními předpisy. Ministr nás zbavil mlčenlivosti. Nevím, odkud MF Dnes informace o smlouvách získala, ode mne však nikoli,“ řekl Vladimír Dryml, který je pověřený kontrolou nad VZP.

Kontroloři z pokynu ministra zdravotnictví Davida Ratha prošetřují smlouvy VZP, které v minulosti uzavřela, a některé z nich byly pravděpodobně pro ni nevýhodné. Podle ministra Ratha pojišťovna financovala rozmanité aktivity, které však se zdravím pojištěnců příliš nesouvisejí. VZP tvrdí, že jí zákon poskytování těchto výhodných smluv umožňoval.

Ostrou kritikou kontrolorů VZP Suttner reagoval na úterní článek MF Dnes, kde se mimo jiné uvádí, že VZP posílala peníze firmě svého tiskového mluvčího.

Podle Suttnera jde ale o lživé a politicky motivované tvrzení. „Žádnou takovou firmu nevlastním ani jsem nevlastnil. Paní redaktorka si to mohla v živnostenském rejstříku nebo podle IČO ověřit, že patří někomu jinému.

Je to tendenční a vykonstruovaný titulek,“ řekl Právu Suttner s tím, že deník zřejmě získal smlouvu od pracovníků kontroly, která ve VZP právě probíhá.

Podle informací tisku majitel letecké školy Tom Air, ve které Suttner ve volném čase provozuje sportovní létání, uzavřel obchodní smlouvy s VZP, za „zveřejnění inzerce na cestovní zdravotní připojištění pro sportovce na propagačním materiálu letecké školy Tom Air ve formátu A5 v nákladu 5 tisíc kusů“.

Podle Suttnera však byly uzavřeny v souladu s platnými právními předpisy a on se nedopustil jednání, které by se dalo kvalifikovat jako střet zájmů.

Právo

Ohodnoťte tento článek!