Mnohé krajské nemocnice zápasí s nedostatkem specialistů

Mnohé, především krajské nemocnice bojují s nedostatkem erudovaných lékařů. Mnozí z nich totiž odcházejí za vyšším výdělkem do jiných, většinou soukromých zařízení. Tento problém řeší v současné době například nemocnice v Karviné- Ráji, která musela snížit kapacitu lůžek na plicním oddělení o polovinu…

Důvodem byl odchod tamního primáře do ostravské fakultní nemocnice.

Pro Karvinsko, v němž žije převážná část horníků, kteří potřebují kvalitní léčbu dýchacího ústrojí, je tato zpráva zvlášť zneklidňující.

„Ano, na plicním oddělení jsme museli snížit počet lůžek o třicet. Abychom mohli fungovat opět v celém rozsahu, jednáme s lékaři z jiných nemocnic,“ řekla ekonomická náměstkyně karvinské nemocnice Eliška Čechová.

Ta zároveň přiznala, že velmi neutěšená situace je také na anesteziologickoresuscitačním oddělení, kde v současné době chybí čtyři lékaři s druhou atestací.

„Momentálně to řešíme tím, že nám vypomáhají lékaři z nemocnice v Orlové, která je součástí našeho zdravotnického zařízení,“ dodala Čechová.

Situaci s nedostatkem dvouatestovaných lékařů řeší také vedení frýdeckomístecké nemocnice.

„Tyto problémy má gynekologickoporodnické oddělení,“ řekla mluvčí nemocnice Inés Bortoliová. Zajištění erudovaných lékařů na gynekologickoporodnické oddělení ještě nedávno intenzivně řešilo vedení havířovské nemocnice.

„V současné době je situace stabilizována a plníme personální obsazení dané vyhláškou,“ řekl ředitel havířovského zařízení Juraj Chomič. Vážnější problémy tohoto druhu naopak momentálně nemá nemocnice v Opavě.

„Akutní nedostatek erudovaných lékařů v našem zařízení v současné době neřešíme, všech pětadvacet oddělení splňuje naplněnost dvouatestovanými lékaři,“ řekl ředitel opavské nemocnice Milan Cvek.

Vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí krajského úřadu v Ostravě Petra Lampartová řekla, že problém s nedostatkem lékařů ve státních, tedy krajských nemocnicích se nedá plošně generalizovat.

„Jednou se s tím potýká jedna nemocnice, podruhé jiná, a to v různých odbornostech,“ řekla Lampartová s tím, že největší nedostatek je v řadách stomatologů a kožních lékařů.

Dodala, že pokud nemocnice problém s nedostatkem lékařů má, musí udělat nábor, nebo oslovit lékaře jiných nemocnic, případně přijmout lékaře z jiných zemí.

„Je zřejmé, že do nemocnic se každoročně hlásí noví lékaři, z toho sedmdesát procent tvoří lékaři ze Slovenska, kteří k nám přicházejí za lepším výdělkem. Zbytek tvoří absolventi našich lékařských fakult,“ upřesnila Lampartová.

Doplnila, že další problém nedostatku erudovaných lékařů ve vybraných odbornostech je v tom, že lékař po vykonání atestační zkoušky odchází do soukromé praxe.

„Právě gynekologové mají ve většině případů své soukromé praxe a v nemocnicích mají sjednané minimální úvazky za účelem zachování erudice,“ vysvětlila.

Marie Stypková, Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!