Modernizaci kladenské nemocnice provázejí dohady o předražení

spor

Výběr informací o Oblastní nemocnici Kladno, a. s., nemocnice Středočeského kraje:

– Nemocnice je jednou z takzvaných páteřních nemocnic Středočeského kraje (kromě Kladna ještě Benešov, Kolín, Mladá Boleslav a Příbram).

– Na akciovou společnost byla nemocnice převedena v červnu 2005, jediným akcionářem je Středočeský kraj.

 1. Společnost má základní kapitál 380,7 milionu korun a vydala pouze jeden kus akcie ve jmenovité hodnotě 380,7 milionu korun.
 1. Loni v březnu bylo v kladenské nemocnici otevřeno Centrum akutní medicíny, jehož výstavba včetně vybavení stála 1,4 miliardy korun. Nové moderní centrum nemocnice s operačními sály, jednotkami intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitačním oddělením a dalšími pracovišti bylo tak dle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) pro mnoho oborů technicky a stavebně vybaveno lépe než fakultní nemocnice.
 1. Výstavbu nových budov zahájil krátce před odchodem z funkce v říjnu 2008 hejtman Petr Bendl (ODS) s tím, že bude stát 1,2 miliardy korun.
 1. Vybavení nemocnice jako předražené kritizovala opozice i média. Loni v únoru napsal server Aktuálně.cz, že přístroje do nové budovy stály v průměru o polovinu dráž, než je možné je objednat z veřejně dostupných katalogů od výrobců.
 1. Podle Ratha vybavení za 300 milionů korun objednalo bývalé vedení kraje, jemu se později podařilo cenu snížit o 80 milionů. Bendl řekl, že jeho vedení kraje žádné smlouvy s dodavateli nepodepsalo, pouze zjišťovalo, jaké vybavení bude pavilon potřebovat.
 1. Bývalý ředitel nemocnice Otakar Mareš loni v únoru řekl, že Rathovo vedení kraje stavbu nového pavilonu nechalo udělat za zbytečně víc peněz, údajně o 800 milionů korun.
 1. Ředitelkou nemocnice je Kateřina Pancová, předsedou představenstva Robert Georgiev a předsedou dozorčí rady ekonomický náměstek středočeského hejtmana Marcel Hrabě (ČSSD).
 1. Kateřina Pancová je podle médií blízkou spolupracovnicí hejtmana Davida Ratha. Loni v červnu byla zvolena do předsednictva ČSSD.
 1. Pancová podle médií s Rathem spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu a před lety s ním vlastnila firmu Paracelsum, kde figurovala i Rathova manželka Eva.
 1. Pancová stála i v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, kterou nechal Rath založit v červenci 2009 a která měla zastřešit středočeské nemocnice. Podle médií nemocnice musely společnosti posílat miliony korun. Poté, co loni v létě soud donutil kraj organizaci zrušit (vrchní soud ji odmítl zapsat do rejstříku, neboť nesplňovala účel, za jakým byla založena), část jejích činností převzala kladenská nemocnice.
 1. Na pochybnosti kolem organizace upozorňovala především opoziční ODS, později například i Věci veřejné – místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová loni v září řekla Mladé frontě Dnes, že „David Rath si udělal z krajských nemocnic zlatý důl“ a vyzvala orgány činné v trestním řízení, aby se případem začaly zabývat.
Modernizaci kladenské nemocnice provázejí dohady o předražení
Ohodnoťte tento článek!