Modřany jako centrum dětského zdraví

Dětská klinika vybavená supermoderním přístrojovým zařízením na léčbu onkologických onemocnění a nemocí srdce zřejmě v nejbližších letech vyroste poblíž sídliště Na Beránku v pražských Modřanech. Nadační fond zdravé tělo, financují americké soukromé fondy a podílí se v něm také Světová zdravotnická organizace…

Plánovaná nemocnice má sloužit malým pacientům z celé střední Evropy

počítá s investicí čtyři a půl miliardy korun.

Zařízení má podle investora sloužit pacientům z celé střední Evropy. Podle předpokladů v něm vzniknou dvě stovky lůžek a sedm operačních sálů.

Pokoje by měly nabídnout nadstandardní vybavení, polovina bude jednolůžková a polovina dvoulůžková. V areálu kliniky je plánován také hotel pro příbuzné pacientů s kapacitou čtyřiceti lůžek.

Autorem architektonického projektu je ateliér Omicron – K. Jeho vedoucí Martin Kotík se v úterý k podrobnostem realizace vyjádřit nechtěl. „Je to velmi náročný projekt, vybudovat nemocnici není totéž jako třeba postavit administrativní centrum. Podrobnosti kolem projektu budou známé zhruba do čtrnácti dnů,“ řekl Kotlík.

V motolské nemocnici, kde dětské onkologické oddělení funguje už třicet let, se zatím k projektu staví opatrně. „O záměrech výstavby tohoto zařízení jsme poprvé slyšeli už před rokem, takže to pro nás není žádné překvapení. Zatím ale nikdo neviděl plány černé na bílém, takže vlastně není co hodnotit,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Podle jejích slov ale mezi lékaři obecně panuje rozčarování. „Je zajímavé, že soukromému investorovi se za rok podaří sehnat téměř pět miliard, zatímco státu se to nepodařilo za několik let,“ posteskla si Jurinová.

Radnice Prahy 12 s plánem stavby nemocnice v blízko sídliště Na Beránku souhlasí. Podle místostarostky Heleny Chudomelové tady územní plán s výstavbou nemocnice od roku 1999 počítá.

„Už jsme dostali i návrhy na změnu plánu pro výstavbu penzionů pro seniory. Onkologie a kardiologie nám ale připadá jako mnohem lepší varianta,“ uvedla Chudomelová.

Právo

Ohodnoťte tento článek!