Modrý kočkopes zdravotnictví neuzdraví

„Můj „stín“ v ODS, senátor Tomáš Julínek, mi vytkl několik nepřesností v článku, v němž jsem informovala, jak to ve skutečnosti je s tzv. osobními účty, které u nás představují předvolební hit ODS pro zdravotnictví,“ píše ministryně zdravotnictví Milada Emmerová…

Můj „stín“ v ODS, senátor Tomáš Julínek, mi vytkl několik nepřesností v článku, v němž jsem informovala, jak to ve skutečnosti je s tzv. osobními účty, které u nás představují předvolební hit ODS pro zdravotnictví.

Po přečtení jeho článku Ministryně místo řešení straší (HN 13. července) bych i já mohla vytknout několik nepřesností jemu. Ale počítám, že lidi už moc nezajímají všechny ty přeodborné debaty, které se ve zdravotnictví a o zdravotnictví vedou.

Lidé poprávu chtějí, aby systém zdravotní péče fungoval, byl spolehlivý, a chtějí mít jistotu, že je výměnou za uzdravení nezruinuje i s celou rodinou. Osobní účty v jakékoliv podobě i s jakkoliv různou mírou spoluplatby pak ovšem nebudou tím, nač by jako na spásu čekali.

Kolega Julínek uvádí, že „straším“. Ačkoliv to v titulku není řečeno, vyplývá z toho, že lidi. S tímto osočením jsem se u ODS už setkala. Stejná slova použil svého času plzeňský krajský hejtman, rovněž lékař, Petr Zimmermann.

Lidi však vůbec není třeba strašit. Už dnes na nich v některých ordinacích i nemocnicích vyžadují ilegální (zatím) poplatky a příplatky. Už dnes si zubař dokáže za tři vyvrtané díry a tři bílé plomby říct o padesátitisícovou zálohu.

A jestliže při návštěvě lékárny člověk zaplatí o pěkných pár korun víc, byť ministerská vyhláška dělá každých půl roku všechno možné, aby se doplatky nezvedaly, dovedou si lidé sami představit, co všechno by platili, kdyby zdravotnictví „běželo“ v režii kolegy Julínka a ODS.

A jestliže jsem napsala, že ODS chce do zdravotnictví prosadit „volný trh“ a pan kolega Julínek v souvislosti s osobními účty tvrdí, že nejde o trh volný, nýbrž „regulovaný“, tak si dovolím tvrdit, že jde o příslovečného kočkopsa.

ODS přitom nepředstavila komplexní model zdravotnictví tohoto kombinovaného typu a do Singapuru, kde jedině systém individuálních účtů funguje, bychom si z Evropy pro příklad chodit nemuseli. Byť se neodříkám žádné pozitivní zkušenosti.

Solidární veřejné zdravotní pojištění, které je základem systémů v zemích EU, je nejefektivnějším a současně nejcivilizovanějším způsobem řešení financování zdravotnictví.

Rovněž tvrdím, že se s penězi, které my v něm máme, vyjít dá. Je ovšem třeba zavést pořádek, začít důsledně uplatňovat kontrolní mechanismy, zkrátka zamezit plýtvání.

Není třeba objevovat nic nového, a pokud přesto, pak určitě ne v pravicových politicko-ekonomických teoriích. Od „regulovaného“ trhu je k trhu volnému nepoměrně blíž než od našeho evropského solidárního zdravotnictví.

Začne to legalizováním poplatků za otevření dveří od čekárny, bude to pokračovat přes osobní účty (platby na ně se budou každoročně zvyšovat, to už si patřičná lobby v parlamentu prosadí), pro pojišťovny se uvolní možnost komerčního připojištění, sníží se kvalita základní bezplatné péče a než se rozkoukáme, máme tady americký systém se vším všudy. A tam, jak známo, platí bez peněz do špitálu nelez.

To, co navrhuje ODS, je modrý kočkopes. Vzdor veřejné nepotřebnosti takového modelu by se z jistě směšného zvířátka mohl časem vyklubat lidožravý tygr. Aby se platilo, a to hodně, k tomu směřují všechny tendence ODS. Nikam jinam.

Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví

Hospodářské noviny

REAKCE ČTENÉŔŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Radomil Schreiber

Vážená paní, Vaše neustálé útoky proti zubařům musejí mít nejspíš nějaký bolestný původ v minulosti. Jesli Vám některý zubař vytáhnul zub bez anestézie, omlouvám se za něj. Nicméně Vaše absurdní argumentace se stotisícovými hrubými příjmy zubařů a nyní s padesátitisícikorunovými zálohami na tři plomby už zcela ztratily kontakt s realitou. Musím Vám sdělit pro Vás asi šokující fakt, že doplatky a přímé úhrady ve stomatologii jsou LEGÁLNÍ, mají přímý podklad v legislativě a navíc jsou tím, co nás ještě drží finančně za vodou, neboť 137,- Kč za amalgámovou výplň s prokazatelnými náklady 250-400,- Kč nám ty stotisícové příjmy nezajistí. A už vůbec ne protézy, za které platí pojišťovny s několikaměsíčním zpožděním a navíc podle ceníku z roku 1993. Paní mynistryně odstupte, než se naprosto znemožníte. Už jste všem jen pro smích. Zubař, MUDr. Radomil Schreiber s pozdravem.

pacient

Zubař Dr.Schreiber se poslední dobou rád vyjadřuje ke všemu ve zdravotnictví. Tak prosím řekněte mi, co mám udělat se svým zubařem, když si za nasazení obyčejné korunky řekl o zálohu 15.000 Kč? Ministryně asi nelže, zřejmě vychází ze stížností od jiného pacienta. Omluvte, že se nepředstavím, ale dnes si člověk nemůže být jistý ani tou základní péči, případ již řeší můj advokát.

Ing. Pavel Novák

Pokud je, paní ministryně, systém v zemích EU natolik výhodný a efektivní, proč jej nepřevezmeme tak jak je a proč s ním má většina států EU, dokonce mnohem bohatších než jsme my (například Německo) obrovské problémy? „Státní systém“ je naprosto neefektivní, drahý a korupční, nic netlačí nikoho k šetření. Neříkám že systém osobních účtů je nejlepší řešení, ale mně jako občanovi je proti srsti, že nemohu mít výdaje na své léčení nijak pod kontrolou, a státní úředník mi určuje, co smím za své peníze dostat a co nikoliv. Proč se tedy systém jmenuje „pojištění“ a ne „zdravotní daň“, když nevím dopředu, co mé pojištění pokrývá a nemohu ani nijak ovlivnit, co se z mé pojistky platí?!!?Modrý kočkopes zdravotnictví neuzdraví
Ohodnoťte tento článek!