Přejít na obsah

Mohlo by se více debatovat o zřizování porodních domů

zpět
17.5.2016
miminko, dítě, porod
zvětšitmiminko, dítě, porodZdroj: Shutterstock

miminko, dítě, porod | Zdroj: Shutterstock

 

Mohla by se rozšířit odborná debata o možnostech zřizování porodních domů a jejich postavení včetně případné úhrady péče ze zdravotního pojištění. Předsedkyně hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová na tiskové konferenci zveřejnila záměr uspořádat na toto téma v Praze cyklus kulatých stolů.

Podpořil ho i pražský zastupitel Miloš Růžička (Trojkoalice), který je předsedou výboru pro zdravotnictví a bydlení.

Porodní domy jsou zařízení nabízející přirozenější prostředí k porodu než nemocnice. Vedou je porodní asistentky. Jsou samostatné, ale spolupracují s porodnicí v případě komplikací nebo návazné péče. Pražský magistrát by mohl nejen podpořit cyklus kulatých stolů zainteresovaných odborníků, ale také exkurze do porodních domů v zahraničí, uvedla Sovová. Těch by se vedle expertů mohli zúčastnit také politici a úředníci.

V Rakousku, jehož podmínky jsou srovnatelné s Českem, funguje 13 porodních domů, uvedla biostatistička Markéta Pavlíková. Velmi rozšířená je tato forma péče v Anglii. Od roku 2014 tam platí národní doporučení, že pro nízkorizikové rodičky je porodní dům ze zdravotnického hlediska nejlepší variantou. Tamní studie z roku 2011 zjistila, že při porodu této skupiny žen v porodnicích je dvojnásobné riziko akutního císařského řezu a mají více poporodních poranění.

V Česku je aktuálně připraveno asi deset projektů porodních domů. Jejich otevření brání dvě podmínky - porodní dům musí být vybaven jako porodní sál a neustále musí být přítomen lékař. Unie porodních asistentek se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví zmírnění těchto podmínek.

Přirozenému přístupu k porodu bez nadbytečných lékařských zásahů se bude tradičně věnovat 11. ročník festivalu pořádaného při příležitosti Světového týdne respektu k porodu. Uskuteční se ode dneška do neděle v pražském kině Perštýn. Vedle těhotenství a porodu se věnuje i sexualitě a vzdělávání.


Komentovat článek: Mohlo by se více debatovat o zřizování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Mohlo by se více debatovat o zřizování…

Komentáře

1 komentář
XXX Už zase??  | 17. 05. 2016 22:59

To je dobré. Vedení porodníků doporučuje, aby se rušily porodnice s menšími počty porodů než asi 500/rok (?). Pak prý bude dost porodníků ve větších zařízeních. A paralelně budeme zřizovat porodní domy? Co je vlastně porodní dům ve srovnání s porodnicí? Nejspíše to budou zařízení, kde se bude rodit ještě o hodně míň/rok a nejspíš bez doktorů. To bych chtěl vidět ty káče, které tam půjdou odrodit. :-) A personál v těchto porodních domech bude jistě chtít dostávat od zdravotních pojišťoven a státu pokud možno stejné peníze jako v prodnicích. Tedy stejné peníze za krok zpátky? Fakt bomba!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné