Moravskoslezské nemocnice mají přeměnu na akciovky odložit

Změny v krajských nemocnicích na akciové společnosti se mají okamžitě zastavit. Nemocnicím tento obrat nyní přináší nemalé problémy. Všichni ale ujišťují, že se to na péči o pacienty nijak neprojeví…

Kvůli tomu musí vypovědět stovky nově uzavřených smluv * Původně plánovaný termín byl 1. leden 2006

V pátek o zastavení změn informoval ředitele jednotlivých krajských nemocnic náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka (ODS). Na obchodní společnosti se mají přeměnit až v polovině příštího roku. „Ano, oznámil nám, že se termín posouvá,“ uvedl ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Petr Kacíř.

Co bude za půl roku?

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví se zatím nechtěl k celé věci vyjadřovat. „Nechci to komentovat. Stanovisko vydáme až po zasedání rady a zastupitelstva,“ podotkl pouze. Krajský úřad plánoval, že nemocnice začnou fungovat jako akciové společnosti už od 1. ledna.

„Je to šlendrián. Už by se měl někdo nahoře rozhodnout, jak to s nemocnicemi do budoucna bude. Musíme vypovědět všechny smlouvy s dodavateli léků a přístrojů a uzavřít nové. A to pouze na půl roku. Kdo ví, jak to bude potom,“ postěžoval si další ředitel, který raději nechtěl být jmenován. I ten potvrdil, že jim náměstek hejtman oznámil, že se přeměna na akciové společnosti odkládá.

Není jasné, jak bude vypadat zákon

Například nemocnice ve FrýdkuMístku musí vypovědět asi tisícovku smluv. „U nás v nemocnici se musely vypovědět nové smlouvy asi šesti stovkám dodavatelů léků a přístrojů a všechno vrátit na příspěvkovou organizaci,“ popsal šéf lékařského odborového klubu havířovské nemocnice Martin Sedláček. Podle něj jde přesto o nejrozumnější řešení, jaké kraj mohl udělat.

„Je to nejzodpovědnější krok vzhledem k tomu, že stále není jasné, jak bude vypadat nový zákon a nejsou udělaná výběrová řízení,“ doplnil. To samé si myslí šéf frýdeckomístecké nemocnice.

„Kraj se chová velmi rozumně,“ podotkl.

Náměstek hejtmana již dříve ujistil, že se problémy s přeměnou nemocnic nijak neodrazí na péči o pacienty. „Pacienti se nemusí ničeho bát. Nic se v přístupu lékařů nezmění,“ ujišťuje rovněž ředitel frýdecko-místecké nemocnice.

Radim Kijonka, Právo

Regionální mutace

Moravskoslezské nemocnice mají přeměnu na akciovky odložit
Ohodnoťte tento článek!