Moravskoslezský kraj dokončuje výstavbu výjezdových center

Moravskoslezský kraj dokončuje výstavbu integrovaných výjezdových center, kde společně pracují profesionální hasiči, policisté, strážníci a zdravotníci. Centra vznikají v Třinci na Frýdecko-Místecku, Ostravě-Jihu a na mošnovském letišti. Novostavba pro hasiče a záchranáře do konce roku přibude také ve Městě Albrechticích na Bruntálsku, řekla ČTK Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

Třinecké a ostravské centrum bude hotové v listopadu, v prosinci pak má být dokončena stavba na mošnovském letišti. „Rozpočtová hodnota jen stavební části těchto tří projektů bez vybavení se v souhrnu blíží 650 milionům korun. Ve Městě Albrechticích bude koncem listopadu hotova stavba výjezdového centra jednotky Sboru dobrovolných hasičů Města Albrechtice a Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje za 30,5 milionu korun,“ uvedla Chlebounová.

Podle náměstka hejtmana Josefa Babky (KSČM) nová centra poskytnou složkám záchranného systému moderní a odpovídající zázemí pro práci. „Zlepší se především koordinovaný postup při zásazích u mimořádných událostí. Spolupráce mezi hasiči, záchranáři a policií se tak dostane na kvalitativně vyšší úroveň,“ míní Babka.

V Třinci třípodlažní stavba s garážemi, cvičnou požární věží a tělocvičnou za zhruba 275 milionů korun vyřeší i nevyhovující podmínky, ve kterých tam v současnosti složky integrovaného záchranného systému působily. „Stavba nového komplexu byla nutná. Původní hasičská stanice byla zřízena před 45 lety, je v ní málo místa a nevyhovuje potřebám moderních záchranných složek. Podobně jsou na tom i třinečtí policisté. Nové společné pracoviště bude výhodněji umístěné, takže se urychlí zásahy ve městě a jeho okolí,“ podotkl Babka.

Integrované výjezdové centrum v Ostravě bude vybaveno cvičnou věží, výcvikovými a sportovními plochami, tréninkovými, výukovými a kancelářskými prostorami i zázemím pro kynologii a hipologii. Hasiči i záchranáři budou mít k dispozici cvičné polygony, sklady pro hasicí techniku, místnosti dekontaminace i dílny pro opravu a testování dýchací techniky. V centru najde zázemí i jednotka zaměřená na práci a záchranu osob na vodních plochách. Centrum bude stát 210 milionů korun.

Integrované výjezdové centrum Letiště Leoše Janáčka Ostrava, jehož výstavba přijde na 271,5 milionu korun, má zvýšit i úroveň bezpečnosti leteckého provozu.

Ohodnoťte tento článek!