Moravskoslezský kraj kvůli dluhům odvolal čtyři šéfy nemocnic

Ředitelé čtyř nemocnic z devíti, jejichž zřizovatelem je moravskoslezský krajský úřad, byli včera s okamžitou platností odvoláni. Jako důvod uvedli radní propadající se hospodářský výsledek, tedy neustále se zvyšující dluhy. Vedení nemocnic se do ukončení výběrového řízení ujmou jejich zástupci…

Ostrava – Ředitelé čtyř nemocnic z devíti, jejichž zřizovatelem je moravskoslezský krajský úřad, byli včera s okamžitou platností odvoláni. Jako důvod uvedli radní propadající se hospodářský výsledek, tedy neustále se zvyšující dluhy. Vedení nemocnic se do ukončení výběrového řízení, tedy zhruba po dobu dvou měsíců, ujmou jejich zástupci.

O křeslo přišli ředitel nemocnice v KarvinéRáji Jiří Michalík, jehož lůžkové zařízení skončilo v loňském roce s hospodářským schodkem ve výši padesáti milionů korun.

O post přišla také ředitelka nemocnice v Novém Jičíně Věra Prousková, která v loňském roce vyúčtovala osmačtyřicetimilionový propad.

Skončil také ředitel zdravotnického zařízení v Bílovci Miroslav Laník, jehož ústav loni prohospodařil téměř deset milionů korun, a také ředitel nemocnice ve Vítkově, který zdravotnické zařízení přivedl k více než dvoumilionové ztrátě.

Ředitel nemocnice v Opavě, nejzadluženějšího lůžkového zařízení, se již své funkce před několika dny vzdal dobrovolně. „S povděkem jsme jeho rezignaci přijali a ihned vypíšeme na jeho místo výběrové řízení,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský a dodal, že kdyby akutní lůžková zařízení pokračovala ve stejném tempu zadlužování, již za tři roky by dosáhla jejich ztráta miliardy korun.

„A to by znamenalo, že bychom museli některá zařízení uzavřít,“ podotkl Tošenovský.

318 milionů korun ztráty

Celkově loni krajské nemocnice prohospodařily více než tři sta osmnáct milionů korun. Jen dvěma nemocnicím se podařilo zvrátit zvyšující se trend zadlužování, a to Sdruženému zdravotnickému ústavu v Krnově a lůžkovému zdravotnickému zařízení v Třinci.

„To nás utvrzuje v tom, že trend hospodářského propadu je možné zvrátit,“ sdělil náměstek hejtmana, který má na starosti zdravotnictví, Jiří Carbol.

Ředitelé nemocnice ve FrýdkuMístku a nemocnice v Havířově, jejichž hospodaření se také ocitlo v minusových číslech, odvoláni nebyli.

ODVOLANÍ ŘEDITELÉ:
Karviná – Ráji Jiří MichalíkNový Jičín – Věra ProuskováBílovec – Miroslav LaníkOpava – Marián Staňo

A to proto, že převzali vedení lůžkových zařízení teprve před několika měsíci, a neměli tak čas využít svých schopností k tomu, aby svá zdravotnická lůžková zařízení z minusových čísel vyvedli.

Ředitelem ten, kdo zastaví trend zadlužování

Jak Carbol dále uvedl, posty ředitelů získají odborníci, kteří radě kraje předloží plán, jak zvrátit trend zadlužování, a způsob, jak ztráty v nejbližších letech vyrovnat. Všichni odvolaní ředitelé byli včera verdiktem kraje zaskočeni.

Ředitel nemocnice KarvináRáj Jiří Michalík řekl, že jen kvůli povinnému navýšení mezd zdravotnickým pracovníkům prodělal jeho ústav osmatřicet milionů korun.

„Dalších dvaatřicet milionů jsme ztratili v odpisech za zdravotnický materiál, léky a energie,“ poznamenal Michalík s tím, že je sice rozhodnutím rady překvapen, nicméně se mu nebude bránit.

Šéfové nemocnic byli zaskočeni

Ředitelka nemocnice v Novém Jičíně, čtvrtého nejzadluženějšího lůžkového zařízení v kraji, Věra Prousková byla svým odvoláním také zaskočena. K zadlužení své nemocnice uvedla obdobné důvody.

„Navíc nám pojišťovny dávají pouze tolik peněz, které vyberou, tedy podstatně méně, než kolik musíme investovat do zdravotní péče o pacienty,“ podotkla Prousková a dále vyslovila politování nad tím, že v České republice stále ještě neexistuje komerční připojištění obyvatel.

Ředitel nemocnice v Bílovci Miroslav Laník uvedl, že vůbec nevěděl o tom, že krajští radní o jeho odvolání jednají.“ Naše ztráta vznikla tím, že jsme vyšli vstříc přání ministerstva zdravotnictví a šedesát akutních lůžek převedli na lůžka následné péče, pro něž jsme nedokázali nasmlouvat plátce,“ uvedl Laník.

Také ředitel nemocnice ve Vítkově Jiří Havlíček byl rozhodnutím rady udiven.

„Zvláště poté, co jsme byli nuceni zvýšit mzdy lékařům a sestrám, a co vzrostly ceny léků, zdravotnického materiálu a dokonce i energií,“ podotkl Havlíček.

DÁLE ČTĚTE:
Na severní Moravě vzniká soukromý řetězec
Jak se dělá byznys
Nemocnice v okrese Karviná čeká redukce lůžek

Alexandra Buršíková, Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!