Moravskoslezský kraj rozděluje peníze na ozdravné pobyty

Peníze jsou určeny na rekreaci žáků prvního stupně, kraj na pobyty do roku 2019 vyčlenil deset milionů korun. Zatím se mu přihlásilo pouze pět škol a k dispozici tak stále zůstává zhruba 8,5 milionu korun, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

Do konce dubna mohou školy, města i obce organizující ozdravné pobyty žádat kraj o příspěvek na tyto akce. „Podmínkou je, aby se pobyty uskutečnily během topné sezony, tedy v období s nejvyšší pravděpodobností vzniku smogových epizod, a trvaly nejméně 12 dnů. Program byl vyhlášen na dvě topná období,“ uvedla Uvírová. Doufá, že se kraji ještě přihlásí další zájemci. Vedení kraje totiž očekávalo, že zájem ze strany škol bude vyšší.

Kraj obdobné aktivity podporuje už několik let. Od roku 2013 vyhlašuje například dotační program pro děti předškolního věku. V současné době končí také dotační program, který byl určený pro období topných sezón 2016/2017 a 2017/2018, vyhrazeno v něm bylo 3,5 milionu korun.

Podobné aktivity ale podporuje i řada měst v regionu. Například Ostrava děti za čerstvým vzduchem posílá už od roku 2010, kdy ve městě vznikl Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, do něhož přispívá město a v menší míře i sami znečišťovatelé. Letos z něj Ostrava rozdělí rekordních zhruba 25 milionů korun. Školská zařízení mohou město o příspěvek žádat do 25. května.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!