Moravskoslezští hygienici zaznamenali 23. případ nákazy tasemnicí

tasemnice, parazit

Hygienici zaznamenali minulý týden v Moravskoslezském kraji 23. potvrzený případ nákazy tasemnicí. Původ nákazy ale stejně jako u všech předchozích případů spadá do období loňských Vánoc a do rodiny, kde už se nákaza tasemnicí objevila. ČTK to řekl mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nákazou prověřila 20 chovů skotu. U pěti z nich zjistila vyšší riziko a u dalších pěti střední riziko cysticerkózy, tedy výskytu boubelů tasemnice v mase zvířat, sdělil mluvčí SVS Josef Duben.

Nakažení lidé pocházejí z Opavska a jde o dospělé ve věku 20 až 66 let. Všichni jedli v období Vánoc tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo ojediněle krvavý hovězí steak. „Ten poslední případ připadá na stejné období, jenom ten člověk vypudil bílý článek teprve teď,“ řekl Mudra.

Podle Dubna bude možné na základě vyšetření skotu pokusit se vytypovat zdroje nákazy. „Je však třeba si uvědomit, že tasemnice má několik vývojových stádií, vyskytuje se v přírodě, a v podstatě jeden zdroj, jeden člověk dokáže ‚zamořit‘ velmi široké okolí,“ uvedl Duben.

Veterináři odebrali 1123 vzorků krve od skotu ve 20 hospodářstvích ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Při vyšetřeních spolupracovali s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně a s veterinární univerzitou v Curychu.

„V pěti chovech z 20 lze hovořit o vyšším riziku, neboť více než 20 procent vyšetřených kusů mělo protilátky. Dalších pět chovů je možno charakterizovat jako chovy se středním rizikem (10 až 20 procent pozitivních kusů),“ uvedl Duben. U zbývajících deseti chovů zjistili veterináři pouze ojedinělé pozitivní kusy nebo byla všechna vyšetřovaná zvířata negativní.

Duben uvedl, že zatímco v 60. letech 20. století byl výskyt boubelů u poráženého skotu devět procent, v 90. letech to bylo jedno procento a loni jen 0,004 procenta, to znamená 60 případů u 1,4 milionu poražených kusů.

Lidí nakažených tasemnicí se loni objevilo jen šest v celé zemi. V Moravskoslezském kraji registrovali hygienici za posledních pět let průměrně jedno onemocnění ročně.

Duben uvedl, že syrové hovězí maso nelze jíst bez rizika. „Pokud se někdo nechce vzdát oblíbeného tatarského bifteku, nechť používá maso škrábané (aby se případně se vyskytující boubel narušil) anebo které několik dnů promrzalo v mrazničce,“ uvedl mluvčí.

Ohodnoťte tento článek!