Přejít na obsah

Moravskoslezští záchranáři mají 21 nových sanitek

zpět
2.12.2015
sanitka, záchranka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranka, záchranná služba
Autor: Tomáš Kubelka

sanitka, záchranka, záchranná služba | Autor: Tomáš Kubelka

 

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, která je krajskou příspěvkovou organizací, dostala do užívání 21 nových sanitních vozů vybavených moderními technologiemi. Stály celkem 74 milionů korun, převážnou část peněz kraji pomohly uhradit evropské dotace, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

V regionu je k zásahu nepřetržitě připraveno více než šest desítek výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby. Životnost sanitních vozidel je maximálně šest let. Každá sanitka ročně najezdí v průměru okolo 30.000 kilometrů a vozidla jsou navíc velmi zatěžována.

„Naše sanitní vozidla musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout. Závisí na tom životy lidí. Obměna 21 vozidel je pro nás tedy velmi významná, protože tvoří třetinu vozového parku prvosledových sanitek,“ vysvětlil ředitel záchranné služby Roman Gřegoř. Podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) je nynější pořízení nových sanitních vozů největší obměnou vozového parku záchranářů za posledních pět let.

Nové sanitky jsou vybaveny například kamerami se záznamem, GPS sledovací jednotkou, mobilním zařízením pro navigaci, radiostanicí či tiskárnou výjezdového protokolu. Součástí projektu bylo i zavedení služby, která umožňuje elektronickou komunikaci mezi záchrannou službou a zdravotnickými zařízeními.

„Zdravotníci tak mohou přímo v terénu komunikovat se zdravotnickými zařízeními a zjistit údaje o volných kapacitách lůžek v zařízeních i předávat on-line informace o aktuálním stavu pacienta. Nejmodernější technologie tak výrazně zvýší kvalitu služeb přednemocniční neodkladné péče a přispějí i ke zkrácení doby léčby pacientů,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Martinek (ČSSD). Pořízení systému pro výměnu informací stálo dalších téměř 16 milionů korun, i na něj kraj získal dotaci.

Nové sanitky budou sloužit po celém kraji, moderní vozidla totiž směřují do všech šesti okresů regionu. „Při požadavcích na nákup moderních vozů jsme samozřejmě přihlédli také k některým specifickým potřebám posádek v jednotlivých oblastech regionu. Pro horské lokality, tedy Beskydy a Jeseníky, jsme proto požadovali dva vozy s pohonem čtyři krát čtyři. Jeden vůz je pak určen výhradně pro přepravu nedonošených novorozenců,“ vysvětlil Gřegoř.

Počet výjezdů záchranářů v Moravskoslezském kraji stále roste. V roce 2014 zaznamenali přes 108.000 výjezdů. Zdravotnická záchranná služba je z 62 procent financována Moravskoslezským krajem, zbytek tvoří výnosy z činnosti samotné organizace. Kraj na provoz záchranné služby loni přispěl téměř 345 milionů korun.


Komentovat článek: Moravskoslezští záchranáři mají 21 nových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné