Moravskoslezští záchranáři měli více práce, přibylo 2000 pacientů

Moravskoslezští záchranáři ošetřili v loňském roce 94.712 lidí. Bylo jich o téměř 2000 více než v roce 2012. Vrtulník zasahoval u téměř 600 nejtěžších případů. To bylo o 40 méně než v roce 2012. Vzrostl ale počet výjezdů sanitek a dalších vozů. Záchranáři jich evidují za loňský rok více než 103 tisíc. O rok dříve jich také bylo o 2000 méně. ČTK to řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

„Záchranáři v našem kraji resuscitovali v minulém roce celkem 1055 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. Přibližně ve 40 procentech případů byli úspěšní. Podařilo se jim obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení,“ řekl mluvčí. V roce 2012 provedli resuscitací přibližně o 100 více a úspěšnost se pohybovala kolem 37 procent.

Loni záchranáři ošetřovali přes 19.000 pacientů, kteří utrpěli úraz či nehodu. Většina jich byla spíše lehkých či středně těžkých a bezprostředně neohrožovaly život postiženého. Přes tři sta zraněných však bylo ve vážném stavu. „Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 141 postižených, tedy takřka stejně, jako v roce 2012. Na následky svých zranění zemřeli ještě před příjezdem posádky nebo záchranáři prohráli boj o jejich život v průběhu zásahu,“ uvedl Humpl.

Převážná většina výjezdů ale souvisela se vznikem onemocnění či s zhoršením stavu již nemocných lidí. Těchto zásahů záchranáři za loňský rok evidují 60.000. „Téměř ve 4000 případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními srdečními obtížemi bylo ošetřeno více než 2500 pacientů. Mezi další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty,“ vyjmenoval mluvčí.

Mezi nejnáročnější a nejzávažnější zásahy loňského roku bezesporu patří výbuch panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zemřelo při něm šest lidí. Dalších 11 obyvatel domu skončilo se zraněním v nemocnici.

Ohodnoťte tento článek!