Most dokončil výstavbu hospice; po Litoměřicích je druhý v kraji

V Mostě dokončili výstavbu hospice, zařízení ošetřovatelského typu pro nemocné s nevyléčitelnou chorobou. Vznikl přestavbou bývalé mateřské školy, rekonstrukce si vyžádala bezmála 40 milionu korun. Město využilo dotaci ministerstva financí přes 22 milionů korun…

MOST – zbytek uhradilo z vlastních prostředků. První hospic v Ústeckém kraji zahájil činnost před třemi lety v Litoměřicích.

Kolaudace objektu začne 29. prosince, s jeho otevřením se počítá v březnu příštího roku.

„Hospic je totiž ještě třeba vybavit vnitřním zařízením, což už má ale na starosti obecně prospěšná společnost Hospic, jež bude zařízení provozovat. Město

jí budovu pronajalo za symbolickou korunu ročně,“ řekl náměstek mosteckého primátora Pavel Weiss (nezávislý).

Myšlenka zřízení hospice na Mostecku vznikla před pěti lety a podpořila ji řada institucí, firem i jednotlivců. Při hospici už funguje ambulantní služba.

Roční provozní náklady zařízení s 15 jednolůžkovými apartmány, komfortním sociálním zařízením a možností pobytu příbuzných či blízkých představují zhruba šest milionu korun.

Ze 30 až 50 procent by provoz měly hradily zdravotní pojišťovny, částí by se podílelo ministerstvo práce a sociálních věcí i sami pacienti. O zbytek by se měli postarat sponzoři.

V České republice fungují kromě litoměřického i hospice v Červeném Kostelci, Praze, Brně, Plzni či Rajhradě u Brna.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!