Mostečtí primáři se bojí o nemocnici

Některá oddělení chce sloučit mostecká nemocnice. Plánuje i další změny. To se nelíbí některým primářům. Obávají se o osud pacientů. Nyní požádali město, aby se za ně postavilo. Primáři se také koncem minulého týdne domohli toho, aby zastupitelé adresovali krajské radě a hejtmanovi Výzvu…

Most –

Vedení nemocnice jejich argumenty odmítá. Chystané změny prý nezasáhnou chod nemocnice tak, jak to je veřejnosti předkládáno.

„Považujeme za důležité vyjádřit svůj názor na změny, které mají být k 1. lednu příštího roku uskutečněny,“ řekl primář Jiří Pešek.

Vedení nemocnice chce slučovat některé stanice na odděleních, mezi nimiž je oddělení chirurgické, interní, gynekologické, psychiatrické, plicní a ortopedické.

„Podle nás dojde ke snížení dostupnosti poskytované péče pro pacienty, k prodlužování čekacích dob na operace a podobně. Vzniklé společné stanice pro muže a ženy zásadně sníží komfort pacienta,“ tvrdí primář Pešek.

„Vlivem organizačních změn rozhodně nebude snížena dostupnost zdravotní péče. U chirurgické stanice dojde jen k přemístění lůžek, a to tak, aby byla lépe využita. Totéž proběhne na interním oddělení,“ vysvětluje záměry Petr Hossner, náměstek pro zdravotní péči.

Dětská psychiatrie bude uzavřena a převedena do ambulantní činnosti. Na ortopedickém oddělení má být zrušena jedna stanice. Druhá zůstane společná mužům a ženám.

„Už je po rekonstrukci, takže problém se sociálním zařízením nebude,“ podotkl Hossner, podle něhož se bude jednat s pojišťovnami o nasmlouvání většího počtu výkonů.

„Bude-li výsledek jednání pozitivní, zůstaly by v provozu obě stanice,“ doplnil informaci.

Primáři argumentují tím, že jim nebyla předložena podrobnější analýza ekonomická a zdravotnická.

„Uzavírání stanic bude mít krátkodobý efekt. Taktéž propuštění zaměstnanců údržby s následnou privatizací jejich činnosti je nejistý krok k úsporám,“ tvrdí Pešek.

„Kdyby nebylo spočítáno, že to povede k úsporám, tak bychom to nedělali,“ reagoval na to Hossner.

Mostečtí zastupitelé zformulovali Výzvu, kterou adresovali kraji jako zřizovateli nemocnice. Zájem o vyslechnutí stanoviska lidí z vedení nemocnice zastupitelé neprojevili.

„Výzva mi zatím nebyla doručena, ale překvapuje mě, že nebyli přizváni také zástupci vedení nemocnice a že je Výzva směřována na kraj a ne na ministerstvo zdravotnictví,“ vyjádřil se hejtman Jiří Šulc, podle něhož je kraj pouze správcem majetku nemocnice. Rozsah činnosti nemocnic povoluje ministerstvo a objednatelem služeb jsou pojišťovny.

Deník Chomutovska

Ohodnoťte tento článek!