Motejl přijal roli hlavního arbitra v kauze Diag Human

Titulní obrázek

Ombudsman Otakar Motejl přijal roli hlavního arbitra v kauze Diag Human. Informuje o tom server iHned.cz. Jmenování Motejla navrhl podle serveru arbitr za Diag Human, švýcarský advokát Damian Della Ca, k němuž se posléze připojil i Milan Kindl, který zastupuje stát. Přezkumaná arbitráž by měla určit konečnou výši odškodného, jíž má český stát zaplatit firmě Diag Human za zmařené obchody s krevní plazmou, uvádí server…

Zkušený právník Motejl s přijetím nabídky podle serveru váhal. „Jenže další možní kandidáti to vesměs odmítali a protahovalo by se to. Přijal jsem to, protože jestli o něco jde, tak je to čas, neb je to historie prastará,“ řekl Hospodářským novinám (HN) veřejný ochránce práv. Tato funkce mu prý v činnosti arbitra nebrání.

Ještě koncem roku se obě strany nebyly schopny na třetím rozhodci shodnout, takže jej koncem listopadu musel jmenovat soud. Soudkyně pro Prahu 6 Alena Sejková jím určila prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela.

Motejl jej může nahradit až poté, co Kuželovo jmenování zruší odvolací městský soud. „Protože se obě strany shodly, tak by změna neměla být problém,“ řekla severu Sejková.

Podle serveru to ale potrvá ještě přinejmenším řadu týdnů. Rozsudek o jmenování Kužela totiž rozeslala až minulý týden a obě strany sporu se proti němu teprve musí písemně odvolat.

Sám Kužel byl informací, že bude zřejmě ve funkci nahrazen, překvapen, píše server. „Zatím nic nevím,“ uvedl Kužel. S prací na případu ale ještě nezačal.

Ještě předtím, než začne přezkoumávat původní verdikt, se ale nový tribunál bude muset vyrovnat s otázkou, zda je ministerstvo tím, kdo mohl přezkumnou arbitráž iniciovat, uvádí server. Podle serveru zákon říká, že v podobných případech smí stát zastupovat pouze Úřad pro zastupování státu.

Na konci listopadu minulého roku bylo oznámeno, že o přezkumu nálezu v arbitráži ČR a společnosti Diag Human má rozhodovat tříčlenný česko-švýcarský senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Damian Della Ca. Prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela jmenoval předsedou senátu soud. Obvodní soud pro Prahu 6 vybral Kužela za rozhodce proto, že ČR a Diag Human se na třetím arbitrovi nedokázaly shodnout.

Zbylé dva rozhodce určily samotné strany sporu, což jim umožňuje zákon o rozhodčím řízení. Česká republika jmenovala arbitrem proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla, Diag Human si zvolil švýcarského právníka Damiana Della Ca.

Podle původního rozhodčího nálezu ze srpna loňského roku má stát uhradit firmě Diag Human zhruba devět miliard korun za škody, které společnosti způsobil na trhu s krevní plazmou. ČR peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma i s úroky zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti volnou úvahou přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

ČTK

Motejl přijal roli hlavního arbitra v kauze Diag Human
Ohodnoťte tento článek!