Přejít na obsah

Možné rozšíření pracovní doby zdravotníků

zpět
9.11.2007

"Tak, především je třeba zdůraznit, že omezení pracovní doby pro lékaře je primárně norma na ochranu pacientů, protože nikdo z nás by nechtěl, aby ho třeba v pondělí dopoledne operoval chirurg, který je od pátku od rána v práci čtvrtý den," uvedl v rozhlasovém pořadu Milan Kubek...

Přepis rozhlasového pořadu

moderátor: Možné rozšíření pracovní doby zaměstnanců ve zdravotnictví o osm hodin týdně, to je návrh ministra zdravotnictví a senátora za ODS, který chce v Senátu přednést jako pozměňovací návrh v zákoníku práce, no, a to se nelíbí představitelům České lékařské komory. Jaké budou protesty, téma pro Otázku dne, ve které mluvíme s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Pane doktore, dobrý den, vítejte v Otázce dne Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: Dobré ráno vám i posluchačům.

moderátor: Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce osmačtyřicetihodinovým pracovním týdnem řešit obcházení zákoníku práce. Ten připouští jen čtyři sta hodin přesčasu ročně a kritická situace je podle něj hlavně v záchranné službě. Jak by se podle vás tedy měla řešit, když se vám nelíbí to, co navrhuje ministr?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: Tak, především je třeba zdůraznit, že omezení pracovní doby pro lékaře je primárně norma na ochranu pacientů, protože nikdo z nás by nechtěl, aby ho třeba v pondělí dopoledne operoval chirurg, který je od pátku od rána v práci čtvrtý den, tři noci se nevyspal a jeho pochopitelně pracovní výkon tomu musí odpovídat. Bohužel taková je situace v českých nemocnicích a pan ministr místo toho, aby problém řešil, to znamená, aby zajistil pro zdravotnictví více peněz, aby zdravotnictví zlepšilo organizaci práce, aby přilákalo třeba atraktivností prostředí lékaře ze světa, aby se nemocnice otevřely soukromým lékařům, tak místo toho chce ten stávající neutěšený stav pouze legalizovat a nezlobte se, ten návrh je stejně absurdní, jako kdyby třeba ministr dopravy navrhoval, že se zruší maximální omezená rychlost v obcích se zdůvodněním, že někteří řidiči tuto rychlost nerespektují.

moderátor: Tedy to řešení podle vás spočívá v tom, že se otevřou nemocnice, bude více peněz pro zdravotnictví a budou přicházet lidé ze zahraničí. Jak toho docílit?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: No, právě tím, že se do zdravotnictví začne více investovat. Protože …

moderátor: Odkud?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: Více zdrojů financování, státní rozpočet, například, protože například příspěvky ze státního a z územního rozpočtu v roce 2006 klesaly meziročně a jestliže naše ekonomika roste o sedm celých šest desetin procenta ročně, tak výdaje na zdravotnictví stouply pouze o čtyři celé dvě desetiny procenta, a tedy jejich podíl na hrubém domácím produktu u nás klesl po dlouhé době pod sedm procent, přičemž Evropská unie svým členům doporučuje minimálně osm procent a státy EU patnáct vydávají v průměru osm celých devět desetin procenta. Prostě za stávající peníze je ta široká dostupnost a slušná evropská kvalita lékařské péče u nás neudržitelná. A pan ministr to chce řešit tím, že nám chce prostě přidat pracovní soboty, aniž bychom měli jakoukoliv garanci, že tuto práci dostaneme zaplacenou.

moderátor: Mluví se o protestech. Jak byste chtěli protestovat?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: Tak, prvním takovým, chcete-li protestem, je dnešní mimořádná porada předsedů okresních sdružení České lékařské komory s představiteli lékařské akademické obce v hotelu Pyramida v Praze, kde budeme domlouvat právě další postup. Ta situace je velmi vážná. My například marně již rok tlačíme ministra zdravotnictví k tomu, aby respektoval zákon a vydal vyhlášku o minimálním personálním zajištění zdravotnických zařízení, tedy o tom, kolik lékařů a jak kvalifikovaných musí v tom kterém zdravotnickém zařízení být, aby mohli poskytovat danou zdravotní péči. Ministr zdravotnictví toto odmítá a Česká lékařská komora není schopná v dané chvíli, a to říkám se vší vážností, občanům garantovat to, že ve všech zdravotnických zařízeních jsou ošetřováni kvalifikovanými lékaři a že těch lékařů je dostatečný počet, který je potřeba. Bohužel jsme ve velice zvláštní situaci, kdy ministr zdravotnictví, který je sám zákonodárce, jak jste zmiňoval, on je senátor, nerespektuje platné zákony a když byl interpelován v Poslanecké sněmovně, tak dokonce nehorázně prohlásil, že ten zákon je podle něho špatný a že tedy ho nebude respektovat. Bohužel …

moderátor: Pane doktore, budeme vaše jednání sledovat a určitě o něm ve vysílání Českého rozhlasu 1 mluvit. Díky za rozhovor, na shledanou.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory: Děkuji, na shledanou.

ČRo Radiožurnál


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČRo Radiožurnál

Komentovat článek: Možné rozšíření pracovní doby zdravotníků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Možné rozšíření pracovní doby zdravotníků

Komentáře

dalších 14 komentářů
pro p.kol. Wicherka zde muzeme videt typicky vzorek cepoddr  | 11. 11. 2007 22:54

to jest cesky podelany doktor. Bude se snazit vytocit dr. Kubka, protoze si mysli, ze ho tim prinuti at to za nej vybojuje, zatimco on sam si bude za bukem prat slipy. To proste neni mozne - ale cepoddri to nechapou a pak se divi ze maji holou Ale je uzitecne o teto podelanosti vedet pokud budete od doktora neco potrebovat - ale bacha, neprehanet, muzete nahodne narazit na nepraveho Dale souhlasim p. dr. Wicherku, ze je na case odhodit servitky. Dr. neni povinen se vyjadrovat slusneji nez Mgr nebo eseMBAk. Proc taky? At se slusne vyjadruji eseMBAci, dr se muze logicky vyjadrovat jako kopac nebot ho k tomu stejna mzda opravnuje Pokus - kdo dela treba jen minutu prescas zdarma, je totalni blb

jaky je v tom rozdil mezi legalni a nelegalni  | 11. 11. 2007 22:26

euthanasii? Jakou osobne volite? Ja nelegalni. Legalni bude urcite vyzadovat spoustu opakovanych souhlasu a sto papiru, takze Vas soudny lekar radsi necha samostatne dokvicet v bolestech zatimco bude obihat mnozstvi jinych pacientu, hadat se s pribuznymi, odpovidat na telefonaty, psat papiry, odmitat prosebniky o predpis trankvilizeru.

modri neobolsici mi znicili veskere dobre vzpominky  | 11. 11. 2007 22:15

na kinematografii z detstvi nenavidim trpasliky a zacal jsem nenavidet i Fantomase ja to netusil, co nastane kdybych to byl tusil tak bych namisto nevsimaveho mijeni cerne ohakleho senatora na nadvori ho radsi napalil pesti do tlamy at uz to dopadne jakkoliv. Bylo by to lepsi nez pozdejsi rvacky po hospodach hlavne z frustrace {a to mi bylo tehdy 40} Neverite - nemusite Ja se ted taky za to stydim

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné