Možné vyslání nemocnice závisí na případném zájmu Jordánska

Operační sál polní nemocnice.

Možné vyslání vojenské polní nemocnice do Jordánska na pomoc uprchlíkům před takzvaným Islámským státem je závislé na případném zájmu tohoto státu, řekl poslancům předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Záměr poměrně neočekávaně ohlásil v půlce února prezident Miloš Zeman den po schůzce nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice na Hradě. Další účastníci označovali záležitost za nápad, který se musí ještě ověřit.

„Nebyl to žádný izolovaný projekt, byl to spíše výstup z debaty, jak by Česká republika svými schopnostmi mohla přispět k řešení situace v regionu,“ uvedl Hamáček, když dnes poslance o schůzce krátce informoval. Shoda byla podle něho na tom, že je vhodné pomáhat přímo v místě, tedy státům, které jsou zasaženy vlnami uprchlíků.

„Jednou ze schopností, kterou Česká republika má, je samozřejmě i tato schopnost armády. Nicméně celá tato záležitost závisí na případném zájmu přijímacího státu. Až poté bychom přikročili k nějakým dalším opatřením,“ uvedl Hamáček k možnému záměru vyslání nemocnice.

Účastníci schůzky na Hradě se shodli na tom, že by se mimořádně sešli kvůli krizi na Ukrajině, pokud by nebyly naplňovány dohody o příměří v Minsku a konflikt by se mohl stát zásadním tématem březnového zasedání Evropské rady v Bruselu. „Náš současný pocit je, že navzdory všem úskalím a komplikacím se situace na Ukrajině spíše uklidňuje a ke schůzce není důvod,“ uvedl Hamáček. Evropský summit se uskuteční koncem příštího týdne v Bruselu.

Ohodnoťte tento článek!