Možnosti léčby rakoviny prsu v ČR se od února rozšíří

rakovina prsu, onkologie

Možnosti léčby rakoviny prsu se v ČR od února rozšíří. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začne platit moderní přípravek Perjeta všem pacientkám, které ho podle odborníků některého z 13 českých a moravských komplexních onkologických center potřebují.

Uvedl to mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že VZP nebude lék počítat centrům do limitu. Přípravek je účinný na určitý typ nádoru, který má asi 12 procent pacientek. Krok VZP uvítali čeští onkologové.

Přínos léku pro delší přežití i lepší kvalitu života potvrdily studie u léčených pacientek. Lék je v ČR zatím registrován v režimu dočasné úhrady. Po třech letech se vyhodnotí data, posoudí přínos léčby a rozhodne se, jak to bude s úhradou dál, uvedl Tichý.

„Změnu přístupu vítáme, je to jediná správná cesta, která respektuje financování provedené léčby v centru, které si pacientka vybere,“ řekl k postupu VZP předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Mluvčí druhé největší Zaměstnanecké pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková ČTK řekla, že nikdy na jednotlivé léky limity nedávali, problém omezené dostupnosti léků pro centra se jich tedy netýká.

VZP dosud hradila tzv. centrové léky tak, že dala jednotlivým centrům na ně finanční balíčky podle předpokládaného počtu pacientů. Pokud nebyl pacient spokojený v léčbou ve svém regionu a přešel jinam, tak tamnímu centru odčerpal peníze a byl problém s limitem.

„Dosáhli jsme nyní toho, že dva léky, a to Herceptin a Perjeta, budou hrazeny, kdekoli se pacient v centru přihlásí, bez ohledu na bydliště, a peníze půjdou za ním,“ ocenil Vorlíček. Bez limitu hradila VZP léky centrům už v roce 2009 a v části roku 2010, pak od toho ustoupila, protože jí příliš stouply náklady.
Nynější změna přístupu je podle Vorlíčka možná proto, že se VZP podařilo uzavřít smlouvu s firmou, která lék vyrábí. „Co bude nad limit, který pojišťovna platí, zaplatí firma,“ uvedl.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!