Mrtvice? Kdepak. V Děčíně máte smůlu

Komplikace pro pacienty: Lidé s onemocněním prokrvení mozku musí být převezeni do Ústí nebo České Lípy

Lidé, kteří na Děčínsku dostanou mrtvici, skončí buď v ústecké nebo českolipské nemocnici. V děčínské je v současnosti léčit nemohou. Místní nemocnice totiž přišla o statut iktového centra druhého stupně, který děčínská neurologie získala loni v lednu na jeden rok.
Teď statut ale neobhájila, proto tu nemůže cerebrovaskulární onemocnění léčit. Pro pacienty to znamená dost nepříjemné komplikace. Město Děčín, i když mu nemocnice nepatří, proto nese tento vývoj velice těžce.

Odborný personál

„V průběhu tohoto roku se podařilo nemocnici zajistit nejen dostatečné vybavení, ale také dostatek odborného personálu. Přesto nyní musí pacienti s takto vážným onemocněním, při kterém hraje roli každá minuta, do České Lípy nebo do Ústí nad Labem,“ argumentuje děčínský primátor František Pelant.

Dokonce se obrátil otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví. Jeho argumenty zní přesvědčivě.
Jen za první čtvrtletí letošního roku ošetřili v děčínské nemocnici přibližně 150 pacientů, za rok tedy přibližně šest stovek. Nové teď ale v Děčíně neošetří.

„Pacient je nyní odsunut na druhou kolej – a to je špatně. S takovým rozhodnutím jako vedení města nemůžeme souhlasit. Již jsme oslovili nejen hejtmanku, ale také nejvyšší vedení Krajské zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá. Podle mých informací není ani jedna z nemocnic, do kterých nyní mají pacienti jezdit, schopna pojmout všechny pacienty z Děčína,“ doplnil primátor s tím, že město na dobudování iktového centra přispěje.

Je to nesmysl…

Nadšení nejsou ani pacienti. „Co je to zase za nesmysl?“ zlobí se Lenka Víšková z Varnsdorfu. „To nás za chvíli budou do Ústí vozit se vším?“

O znovuzískání statutu iktového centra se snaží i Krajská zdravotní. Podle jejího mluvčího Jiřího Vondry je problém v tom, že se nepodařilo včas vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení počtu standardních a JIP lůžek neurologického oddělení děčínské nemocnice.

„Vedení Krajské zdravotní chápe obavy primátora města Děčína. Poté, kdy se podařilo nasmlouvat navýšení počtu JIPových neurologických lůžek a lůžek neurologického oddělení, pokračuje Krajská zdravotní v jednání s plátci zdravotní péče také o nasmlouvání požadovaných rehabilitačních lůžek,“ uvedl Vondra.

Ohodnoťte tento článek!