Přejít na obsah

Můj návrh odstraní spory kolem zdravotní péče

zpět
26.11.2008

"Předložil jsem svoji verzi tolik diskutovaného § 18 tohoto návrhu o podmínkách poskytování hrazených služeb. Nabízím technické řešení, které by vyhovělo legitimním námitkám některých mých kolegů z KDU-ČSL," říká v rozhovoru pro deník Právo ministr financní Miloslav Kalousek...

MINISTR FINANCÍ MILOSLAV KALOUSEK (KDU-ČSL) ŘEKL PRÁVU:

Navrhl jste novelu zákona o zdravotním pojištění, která by měla jinak stanovit standardy péče. V čem váš návrh spočívá?

Předložil jsem svoji verzi tolik diskutovaného § 18 tohoto návrhu o podmínkách poskytování hrazených služeb. Nabízím technické řešení, které by vyhovělo legitimním námitkám některých mých kolegů z KDU-ČSL.

Můžete návrh vysvětlit?

Základní námitka je o vybírání nadstandardů v okamžiku, kdy není přesně definován standard péče. Pacient musí přesně vědět, na co má ze zákona nárok na zdravotní pojištění, a pak teprve uvážit, zda si chce nebo nechce zaplatit nadstandard. Definice, která dnes je, není v tom příliš přesná, protože říká, že jsou-li alternativní postupy, pak se proplácí ten nejlevnější. To vzbuzuje obavu, že pacient bude rukojmím zdravotní pojišťovny, že se mu může stát, že nedostane nejmodernější péči.

Z logiky vyplývá, že tedy musí být jasně stanovený standard zdravotní péče na zdravotní pojištění.

Ano. Moji kolegové chtějí, aby tento standard byl přímo v zákoně vyjmenován. Bylo by to ale těžkopádné a v důsledku by to pacienta poškodilo, protože věda jde mílovými kroky dopředu a s každým novým léčebným postupem by se musel novelizovat zákon. Přitom legislativní proces je zdlouhavý.

A co z toho vyplývá?

Můj jednoduchý návrh na technické řešení. V zákoně by bylo jasně řečeno, na jaké druhy péče má pacient nárok, podotýkám, že to nejsou standardy, a pak by bylo řečeno, že placení standardů je podmíněno přesně definovaným standardem péče, který ministerstvo zdravotnictví musí zveřejnit ve věstníku a musí k němu být dálkový přístup. Ministerstvo by na stanovení standardů péče muselo spolupracovat s profesními komorami, poskytovateli zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami.

Co by tím bylo zajištěno?

Že v jakémkoli okamžiku má pacient přehled, na co má nárok na zdravotní pojištění. A když tento standard nebude definován, není možné požadovat nadstandard. Tímto návrhem jsou odstraněny obavy obou stran diskuse. Experti KDU-ČSL se nemusejí obávat, že standard péče není definován, ministerstvo se nemusí bát, že s každým novým léčebným postupem by měl být novelizován zákon, což logicky nejde.

Je to váš návrh nebo jste ho probral s Jiřím Čunkem?

Je to můj návrh, který jsem napsal minulý pátek se svými experty. Stalo se tak poté, když jsem si přečetl v novinách, že zástupci mé strany se nezúčastní nedělní schůzky expertů na ministerstvu. To mi přišlo líto.

Co říkáte tvrzení ministra Julínka, že lidovci protahováním chtějí omluvit volební neúspěch?

Nezlobte se, této debaty se nechci zúčastnit. Jsem člen vlády, který odpovídá za kontrolu zdravotních pojišťoven, a chci přispět k odstranění námitek, které pokládám za legitimní. Naši experti v tom mají pravdu, a míra nejistoty pacienta - co je standard péče a na co je možné si připlatit - musí být odstraněna. Přijde-li někdo s lepším návrhem, než je můj, rád ho podpořím. Řešení se najít musí.

Je možná koaliční shoda?

Můj návrh, ať jakkoli může být modifikován, tedy že placení nadstandardu je podmíněno zveřejněním standardu, za jasných podmínek jeho sestavování a zveřejňování, je řešení, které odstraňuje zásadní rozpor. Pak nevidím důvod, proč nehlasovat. To by musely být nějaké nezveřejněné argumenty.

Co je pro vás přijatelné z dohody ministerstva a SZ?

Ze zápisu to na mě dělá dojem, že ta idea zveřejňování ve věstníku je akceptována a jsou ještě precizněji formulovány přímo v zákoně ty typy zdravotní péče, na které má pacient nárok. Pokud se mi potvrdí dojem ze zápisu, takovou formulaci rád podpořím. Je ve prospěch pacienta a možná ještě lepší, než je návrh můj. Chci dodat, že o konkrétní formulaci je možné vést diskusi ve druhém čtení v parlamentu.

Co říkáte názoru Jiřího Čunka, že by se měly změnit poplatky? Navrhuje např. 20 korun za recept, nikoli 30 korun za položku na receptu.

Poplatky jsme zavedli před rokem. A měli bychom vyhodnotit, jak systému prospěly či ne. Pak vést politickou diskusi, zda je upravit či ne. A já politickou dohodu respektuji. Na druhé straně populace stárne, náklady na péči rostou a jediným způsobem, jak zajistit nejkvalitnější péči úplně všem, je zvyšování spoluúčasti pacienta. Pokud na to budeme rezignovat, bude ta nejmodernější péče zas jen pro někoho, jako za komunistů.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Můj návrh odstraní spory kolem zdravotní péče

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Můj návrh odstraní spory kolem zdravotní péče

Komentáře

dalších 33 komentářů
MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Hlupák Kalousek  | 27. 11. 2008 10:01

což jsem i pochopil, což Vy jste možná nepochopil :-))

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:legislativní technika?  | 27. 11. 2008 09:59

:-)) tak tak. Konečné řešení bude poskytovat péči v souladu s poznatky vědy za určenou :-))) Oproti minulosti přibude akorát povinnost akreditace, ISO certifikace a dokladu o nepřetržitém do smrti vzdělávání při zákazu nadměrného pojídání v průběhu školící akce, která nesmí být příliš daleko odkudsi.

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Padáky  | 27. 11. 2008 09:55

Ještě to co také může nařídit, což činí dvacátý rok porevoluční ve shodě s vládami předchozího režimu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné