Přejít na obsah

Musí se přestat krást a hned bude i na platy lékařů

zpět
10.1.2011
Milan Kubek
zvětšitMilan KubekZdroj: www.e15.cz

Milan Kubek | Zdroj: www.e15.cz

 

Od samého začátku má iniciativa lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" podporu České lékařské komory. Přestože výpověď ke konci roku podalo 3 837 lékařů, není prezident Milan Kubek spokojený.

Co si od iniciativy „Děkujeme, odcházíme“ slibujete?

Naším cílem rozhodně není vyhnat lékaře do emigrace, ale zlepšit jejich profesní a pracovní podmínky v nemocnicích, tak aby naopak neměli důvod nikam odcházet. Tato akce je výsledkem 20 let gradujících problémů českého zdravotnictví, které politické reprezentace neřešily. Nemáme žádný důvod být spokojení. Lékaři z Česka odcházejí do zahraničí po stovkách už od doby, kdy jsme se stali členy EU. Přesto se tento fakt dařilo politikům zametat pod koberec. Zřizovatelé nemocnic problém bagatelizovali, pojišťovny dál platily zdevastovaným nemocnicím. Věřím, že díky této akci se dočkáme skutečně smysluplné reformy zdravotnictví a lékaři budou lépe zaplacení.

Má kampaň nějaké reálné výsledky? Začalo se více jednat o reformě?

Zdravotnictví se stalo vedle korupce tématem číslo jedna a každému je jasné, že problém je celospolečenský a musí ho řešit celá vláda. To je prvním výsledkem. Mrzí mě postoj ministra Hegera, který promarnil šanci opřít se o nespokojené lékaře a prosadit zásadní změny. Jinak jsme svědky zastrašování lékařů a očekávám, že tu bude snaha lékaře rozdělit nebo rozeštvat. Když ovšem vydrží, bude nutné najít kompromis. Nikdo ještě nevymyslel systém, jak zajistit lékařskou péči bez lékařů. Ti, kdo podali výpovědi, jsou nenahraditelní.

Jaké navrhujete řešení vy?

Je třeba využít peníze, které jsou na účtech menších zdravotních pojišťoven. Leží tam 14 miliard. To jsou peníze nás všech. Zaplatili jsme je na úhradu zdravotní péče. Na zvýšení platů lékařů by stačily tři miliardy korun, což je asi procento z částky, která ročně protéká českým zdravotnictvím. Miliardy by se ušetřily také při důsledných revizích cen léků i při změně celého systému posuzování jejich ceny. Chaotická je také investiční politika ve zdravotnickém sektoru. Jak předražené jsou nákupy, o tom si cvrlikají už i vrabci. Peníze na zaplacení lékařů jsou, pouze je třeba přestat krást, nebo aspoň krást méně.


Autoři

Profit

Související články

6.1. Kubek: Vyhrožování nikomu nepomůže Kubek: Vyhrožování nikomu nepomůže
9 příspěvků
4.1. Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů
6 příspěvků
14.12. Engel: Výpovědí lékařů z nemocnic bude víc Engel: Výpovědí lékařů z nemocnic bude víc
16 příspěvků

Komentovat článek: Musí se přestat krást a hned bude i na platy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Musí se přestat krást a hned bude i na platy…

Komentáře

další 4 komentáře
BOB Podle Hegera třetina peněz na naše zdraví mizí!  | 10. 01. 2011 23:53

Do zdravotnictví jde 280-300 miliard korun. Podle Hegera se do zdravotnictví dostane jen 200 miliard korun. Třetina tedy je rozkradena. Proč toto rozkradení politici odmítají vidět a hledají ztráty v příliš veliké péči o pacienty, v přílišném vyšetřování pacientů a v přílišném předepisování léků? Aby se z našich peněz mohlo dále krást?

cifo to prorok  | 10. 01. 2011 20:41

tak,tak, proroku, to se tady jeste blabolilo o malo penezich ve zdravotnictvi (koneckoncu o tom placaji nekteri papousci jeste dodnes)... a jinak, prectite si me prispevky za posledni rok a pul (neco i na tribune) a najdete tam napsano vsechno presne jak se stane...do puntiku...srovnejte si s tim, co se jiz stalo...jenomze nemate na to, aby jste to pochopil a poucil se...ale klidek, casem taky pochopite, kazdy pochopi...

prorok myslitel  | 10. 01. 2011 20:17

A kde jste tu svou moudrost před půl rokem publikoval, neohrožený hrdino? V diskuzi na ZDN pod pseudonymem "cifo" ? :-))))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné