Musílková odejde z funkce

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla opustit k 1. lednu příštího roku svou funkci. Svůj krok zdůvodnila tlakem na sebe a své okolí. Ministr zdravotnictví David Rath, který ji spolu s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) k odchodu několikrát vyzval, její postoj uvítal…

PRAHA – Premiér činnost Musílkové ve VZP ocenil.

Dluh VZP překročil již údajně 12 miliard korun. Rath uvalil před dvěma týdny na VZP nucenou správu. Podle něj Musílková řízení pojišťovny nezvládala, a mohla tak za rostoucí schodek. Ostře ji kritizoval i v úterý před poslanci. Musílková ještě ve čtvrtek ve sněmovně prohlásila, že chce „se zlem bojovat“.

Návrh na odvolání ředitelky očekával dnes ministr od správní rady, v níž nechal vyměnit zástupce státu. Dostatečnou podporu v ní ale nenašel. Polovina členů stála za ředitelkou, polovina byla proti ní.

„Já vítám tento krok paní ředitelky Musílkové. Myslím si, že tím přispěla ke stabilizaci situace a ke zmírnění té nepříjemné situace, která dnes se objevila ve správní radě,“ řekl Rath.

Podle něj bylo rozhodování rady zablokováno, což přispělo nejspíš i k ředitelčinu rozhodnutí. V nejbližších dnech začne ministr hledat nového ředitele.

Premiér prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že tento vývoj očekával. „Je třeba ocenit činnost paní Musílkové zejména v prvních letech a soustředit se na vyhledání nástupce,“ uvedl Paroubek.

Nový šéf VZP by podle něj měl být nejen vysoce odborný, ale i „manažersky průbojný“.

Nucená správa byla podle ředitelky VZP ve skutečnosti uvalena na její osobu. Uvedla, že ministerská kontrola postupuje vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování.

„V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu, a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také moji vlastní,“ dodala Musílková.

Rath situaci večer probral s premiérem. Chce ještě projednat s poslanci opatření v zákoně, aby se podobná situace s případným odvoláváním ředitele v budoucnu neopakovala. Ministr dnes také zbavil mlčenlivosti ředitele ministerského kontrolního odboru Vladimíra Drymla, který novináře informoval o odhalených

pochybeních ve VZP. Musílková tento krok považuje za nezákonný, zjištění kontroly lze zveřejnit až po jejím skončení.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala opoziční ODS. Obvinila Ratha a sociální demokraty, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny.

Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k rezignaci Musílkové řekl, že ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci Rathem za souhlasu premiéra. „Nedivím se, že se dostala do těžké životní situace kvůli kriminalizaci své osoby a nátlaku, který byl na ni v posledních týdnech činěn,“ řekl.

Julínek varoval před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo ministra Ratha.

„Je potřeba si uvědomit, že on (Rath) nebyl zvolen, to znamená, že neodpovídá žádné straně ani voličům,“ upozornil. Julínek se bojí o zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Sám se po odchodu Musílkové rozhodl odejít od VZP k jiné pojišťovně.

„Nástupci (Musílkové) vygenerovanému z tohoto politického prostředí nemohu svěřit svoje peníze,“ dodal.

ČTK

Musílková odejde z funkce
Ohodnoťte tento článek!