Musílkovou sněmovna zřejmě odvolá, ČSSD a KSČM budou pro

Sněmovna zřejmě příští týden odvolá Jiřinu Musílkovou z funkce ředitelky VZP. Pro bude pravděpodobně ČSSD a KSČM, což by samo o sobě stačilo. Šéf klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že komunisté odvolání Musílkové podpoří. Zvednou podle něj ruku i pro následné zvolení Josefa Čekala, člena týmu nuceného správce VZP…

PRAHA – Sněmovna zřejmě příští týden odvolá Jiřinu Musílkovou z funkce ředitelky VZP. Pro budou pravděpodobně sociální demokraté a komunisté, což by samo o sobě stačilo. ODS odvolání dlouholeté ředitelky VZP nepodpoří – soudí, že na odchod jsou zralí spíš ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek.

O VZP mají poslanci jednat na mimořádné schůzi dolní komory, asi v úterý 17. ledna. Klub ČSSD už předložil žádost o její svolání, podpořenou dostatečným počtem podpisů, řekl Libor Vacek, tajemník předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Očekává se, že Zaorálek jednání svolá právě na 17. ledna.

Lidovec Josef Janeček řekl včera, že zatím neví, jak bude hlasovat. Chce vědět, co bude následovat po případném odvolání Musílkové. Také předseda klubu US-DEU Vlastimil Ostrý uvedl, že unionisté ještě nejsou rozhodnuti a očekávají debatu v koalici.

Součástí návrhu programu mimořádné schůze je i volba nového šéfa VZP. Největším favoritem je asi ředitel pražské pobočky pojišťovny a člen týmu nuceného správce Josef Čekal. Správní rada již koncem loňského roku dolní komoře navrhla, aby Čekala zvolila jako prozatímního ředitele.

I kdyby sněmovna příští týden Musílkovou odvolala, o nástupci bude zřejměi rozhodovat až později, v době další sněmovní schůze, která začne 24. ledna.

Rath tvrdí, že zastaví nehospodárné vynakládání peněz ve zdravotnictví, a viní Musílkovou z odpovědnosti za mnohamiliardové dluhy VZP. Ředitelka jeho obvinění odmítá, stojí za ní i občanští demokraté. ODS míní, že ministr se snaží zcela ovládnout české zdravotnictví, kterým protékají stamiliardy korun.

Rath a jeho kritici se navzájem obviňují ze lží, někdy až z korupčního jednání a navzájem na sebe podávají trestní oznámení.

Spor o VZP, na níž Rath uvalil nucenou správu, je ale jen jednou z mnoha front, na kterých se teď ve zdravotnictví bojuje. Rath prosadil snížení přirážky na léky a lékárníci hrozí stávkou.

Kromě toho se politici ve sněmovně už několik měsíců přou o osud a podobu zákona o neziskových nemocnicích, který prosazují ČSSD a KSČM. Sporný zákon počítá v první fázi se vznikem zhruba stovky veřejných neziskových nemocnic.

Kritici předlohy se obávají, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění. Rath uvedl, že to

není pravda a že další nemocnice budou moci do základní sítě vstoupit později. Norma souvisí se sporem mezi Rathem a hlavně ODS. Ministr kritizuje převody nemocnic na obchodní společnosti, které naopak prosazuje řada krajů, v nichž dominuje ODS.

Všechna tato témata se před volbami stále častěji v té či oné podobě dostávají na program jednání sněmovny. Koncem loňského roku spor o zdravotnictví sněmovnu téměř ovládl, a poslanci tak nestačili projednat řadu původně naplánovaných zákonů.

Příští týden budou v přerušené debatě pokračovat, tentokrát jde o odvolání Musílkové. Již loni oznámila, že kvůli tlaku na sebe i své blízké k 1. lednu ve funkci končí.

Později ale dodala, že tím myslela to, že dává funkci k dispozici, „aby se o ní jednalo“. Místopředseda klubu ČSSD Michal Hašek v pondělí řekl, že sněmovna by tedy vlastně Musílkovou měla odvolat na její žádost. Očekává, že poslanci ČSSD budou pro její odchod.

Také šéf klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že komunisté odvolání Musílkové podpoří. Zvednou podle něj ruku i pro následné zvolení Čekala.

Lidovec Janeček uvedl, že poslanci by neměli volit prozatímního ředitele. Soudí, že je nutné dát VZP stálého ředitele. „Prodlužování nejistoty je špatné,“ prohlásil.

Místopředseda ODS Ivan Langer, že ODS pro odvolání Musílkové hlasovat nebude. „Doteď existují důvodné pochybnosti o nezákonnosti uvalení nucení správy na VZP. Je nad slunce jasné, že za špatné hospodaření VZP byla a je zodpovědná vláda ČSSD, protože ta určovala objem příjmů pojišťovně a určovala i objem výdajů,“ řekl Langer.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!