Muž bodl nožem svou lékařku, dostal šest let vězení

vězení, krimi, trest, trestný čin,vězeň

Na šest let do vězení s ostrahou by měl jít šedesátiletý Pavel Hruška, který vloni v září v Nové Roli na Karlovarsku bodl nožem svou praktickou lékařku. Za pokus těžkého ublížení na zdraví mu hrozilo až 12 let vězení. Hruška se chtěl podle své výpovědi pomstít i dalším lékařům různých odborností.

Tvrdí, že věnovali málo pozornosti jeho problémům. Krajský soud v Plzni včera Hruškovi nařídil i ústavní psychiatrickou léčbu. Lékařce musí podle rozsudku zaplatit téměř 13.000 korun jako bolestné a ušlý výdělek. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Hruška si ponechal lhůtu na odvolání, státní zástupce se práva vzdal.

Událost se stala loni 27. září v ordinaci lékařky ve zdravotnickém středisku. Muž přišel na vyšetření, přinesl si s sebou ale nůž a ženu chtěl zasáhnout do břicha. Protože se bránila, zabodla se jí čepel do boku, na ruce měla řeznou ránu. Křikem přivolala sestru, poté utekla z ordinace. Lékařka skončila na chirurgii se středně těžkým poraněním. Útočníka pak zadržela policie v místě jeho bydliště. Tam už měl připraven další nůž a zvažoval, že půjde stejným způsobem napadnout i další lékařku.

Podle včerejšího verdiktu Hruška jednal s přímým úmyslem. Útok promýšlel několik týdnů, důvodem byla nespokojenost s prací lékařů. „Měl utkvělou představu, že se lékařům musí pomstít. Ženu chtěl původně pořezat a zohyzdit v oblasti obličeje, ale protože nesnáší pohled na krev, rozhodl se pro útok na břicho,“ uvedla soudkyně Ivana Růžičková.

Lékařku před vážnými zraněními i případným ohrožením života zachránila její aktivní obrana. Pobodanou ženu, která skončila v pracovní neschopnosti, událost psychicky poznamenala. Z pacientů má strach, stačí prý jen, aby některý v ordinaci zvýšil hlas, trpí také poruchami spánku.

K lékařce poprvé Hruška přišel v roce 2001, kdy si stěžoval na únavu. Žena ho poslala na několik různých vyšetření a předepsala mu antidepresiva. V roce 2005 pak od něj dostala dopis, v němž si stěžoval na přístup některých lékařů. Hruška řekl, že mu nevěřili, mysleli si o něm, že je hypochondr. Velké zdravotní problémy se u něj prý objevily poté, co před 15 lety přechodil chřipku. Kvůli fyzické únavě nesehnal práci.

Podle znalců netrpí muž žádnou duševní chorobou, ale má vážnou poruchu osobnosti s paranoidními a schizoidními rysy. Jeho resocializace bude problematická, je nevraživý vůči okolí. Pokud nebude brát psychofarmaka, bude společensky nebezpečný.

Ohodnoťte tento článek!