Muž, jenž namíchal otrávený alkohol, má jít do vězení na pět let

Soud ve Frýdku-Místku poslal na pět let do vězení sedmapadesátiletého Stanislava Bažanowského kvůli smrti mladé matky z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a oslepnutí jejího otce. Podle rozsudku namíchal z nelegálně získaného lihu rum obsahující smrtící množství metanolu.

Ostatní čtyři muži obžalovaní v této části metanolové kauzy by měli jít do vězení až na tři roky. Bažanowského manželka dostala podmíněný trest.

Bažanowski byl obžalován z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a zkrácení daně. Alkohol vyráběl ve svém domě, ochucoval, stáčel a lepil na lahve etikety. V tom mu pomáhala i manželka. Muž, jenž Bažanowskému dodával líh, a další tři muži, kteří se podíleli na další distribuci nelegálního alkoholu, byli odsouzeni za krácení daně. Jejich tresty jsou v rozmezí dvou let a tří měsíců až tří let vězení.

„Samozřejmě, že obžalovaný nechtěl nikoho otrávit,“ řekl soudce o Bažanowském. Tím, že míchal alkohol z líhu dodávaného od neregistrovaných výrobců a prodejců, ale podle něj šel do rizika a to riziko nevyšlo.

Na některých barelech s lihem například byly křížky označující, že jde o látku škodlivou zdraví. Jednalo se totiž o technický líh. Soudce řekl, že Bažanowskému muselo být jasné, že se nejedná o potravinářský líh, o látku určenou k požívání. Když 11. září slyšel o úmrtích, sám šel něco vylít. „Proč by to dělal, kdyby si byl jist, že je vše v pořádku?“ řekl soudce.

Polehčujícími okolnostmi pro Bažanowského bylo, že hned od počátku s policií spolupracoval. Soudce řekl, že nebýt toho, je možné, že by zemřelo více lidí a ani by nebyli odhaleni další distributoři nelegálního alkoholu.

Rodina v Komorní Lhotce popíjela několik dní alkohol, který jim od Bažanowského přivezl příbuzný. Ten jel ještě pro další lahve. Policie jich u něj později zajistila 20, v pěti z nich bylo smrtelné množství metylalkoholu. To už osmadvacetiletá žena byla mrtvá a její otec bojoval o život v nemocnici.

Soudce ale řekl, že k tragickým následkům přispěli i sami poškození. Když kupovali tak levný alkohol, museli podle soudce počítat s nebezpečím, měli proto dávat větší pozor a být obezřetní.

Obžalovaní distribuovali podomácku vyrobený alkohol pod řadou značek. Nejčastěji to byly tuzemák, vodka a švestková vodka, ale i různé slivovice, griotka, albánská borovička a řada dalších. Soudce řekl, že metanol v tomto případě nezabíjel více jen shodou okolností a náhod. U jedovatého alkoholu, jejž policie zajistila, stačilo podle soudce člověku, který by ho snášel velmi špatně, vypít čtyři velké odlivky. V případě člověka, který by to naopak snášel velmi dobře, by odlivek muselo být až 14.

Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy mají podle obžaloby na svědomí 38 z nich.

Ohodnoťte tento článek!