Přejít na obsah

Muž za lék platí tisíce

zpět
8.2.2008

Více než dvacet tisíc korun ročně zaplatí Jan Poutník z Plzně za lék Plavix. Je to jediný přípravek, který mu dává naději, že se jeho zavřená tepna zase zprůchodní. Lék ale hradí pojišťovna pouze první půlrok jeho užívání, ačkoliv ho odborníci doporučují brát rok nebo dva. Do pětitisícového limitu pojišťovny se však pacientovi po šesti měsících nezapočítá už ani koruna...

„Loni v únoru jsem prodělal fibrilaci srdečních komor spolu s infarktem. Z klinické smrti mě do života vrátili lékaři,“ vzpomíná devětapadesátiletý Plzeňan. Z bezvědomí se probral po týdnu a nyní musí užívat šest tablet různých léků denně. Jeden z nich je právě lék Plavix, který si kardiologové nemohou vynachválit. Omezuje srážení krve a zabraňuje dalšímu zanášení tepen.

„Spočítal jsem si, že při ceně léku 1583 korun za balení naplním pětitisícový limit do čtvrt roku a pak už ho budu mít zdarma. Ale to jsem se mýlil. Po půl roce užívání plavixu na něj už nedá pojišťovna ani korunu a léky plně hrazené pacientem se do žádného limitu nezapočítávají,“ líčí Poutník.

Podle kardiologů by měla pojišťovna lék hradit po celou dobu jeho užívání.

„Plavix je jediný lék na trhu, jehož účinnost je ověřena a potvrzena studií. Podle mě by ho měla pojištovna pacientovi hradit po celou dobu užívání. Nemocný ho totiž skutečně potřebuje. Rozhoduje o tom, jak dlouho bude pacient živ,“ uvádí plzeňský kardiolog Pavel Boček. „Na rozdíl od dalšího přípravku na trhu nezpůsobuje plavix změny v krevním obraze,“ tvrdí Boček.

Ministerstvo zdravotnictví však tento lék hradit déle neplánuje. „V případě léčivých přípravků obsahujících léčivou látku klopiderol, což je plavix, se má podle platné vyhlášky předepisovat po dobu šesti měsíců,“ uvádí mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. „Po tuto dobu pojišťovna lék hradí až do výše 1206,80 korun a pacientovi se do pětitisícového limitu započítává až 1041,21 korun,“ vysvětluje Cikrt.

„Pro mě je ale užívání tohoto léku jedinou nadějí, že zase budu mít průchodnou tepnu,“ nechápe přístup ministerstva Poutník. „Kdybych neměl určité rodinné zázemí, nevím, jak bych si z invalidního důchodu léky platil,“ dodává.

Limit pět tisíc

- Poplatky u lékaře, v lékárnách a doplatky na léky z části hrazené pojišťovnou se sčítají. Přeplatek nad pět tisíc korun ročně pojišťovna lidem vrací.

- Do pětitisícového limitu se nezapočítávají léky bez úhrady pojišťovny, hospitalizace a pohotovost.

Michaela Kunešová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Muž za lék platí tisíce

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Muž za lék platí tisíce

Komentáře

dalších 12 komentářů
Jarda TAKY HO BERU  | 25. 06. 2008 11:43

I já užívám Plavix, jestli nechci zdechnout, tak budu mudet platit......

007 Re:místo Plavixu  | 14. 02. 2008 19:03

A kterej Jouda mu nakukal, ze mu pomuze pouze Plavix. Statisticky neni v nicem lepsi nez klasicky aspirin. Ale s levnym aspirinem se farmaceuticky byznys neroztoci.

Lékař Re:Re:Komentář  | 9. 02. 2008 18:09

A pokud možno s dostatečně velkým balíkem peněz pro SÚKL, Julínka, Cikrta a spol. Vždyť bude jistě Julínkem vydána nová vyhláška, tak si počkám , jak změní "tu darebnou od darebáka Ratha".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné