Může si na český recept vyzvednout pacient léky v EU?

Na recept vydaný v České republice může český pacient dostat léky v jiné zemi Evropské unie, ale také nemusí. „Nevím o žádné směrnici v Evropské unii, která by čerpání léků na recept v cizině upravovala. Nevím ani o tom, že by se něco takového mělo vytvořit,“ řekl Ladislav Švec, ředitel Centra mezistátních úhrad…

„Je pouze na lékárníkovi, zda recept, který budete uplatňovat třeba v Německu nebo ve Francii uzná a lék vám vydá a nebo jeho vydání odmítne. Pokud ho uzná, pak lék zaplatíte v plné výši,“ řekl Švec. „A totéž platí pro cizince, kteří budou recept ze své země uplatňovat v české lékárně.“

Výlet do ČR se vyplatí

„Pokud recept splňuje všechny náležitosti, není důvod ho nepřijmout.,“ říká vedoucí lékárny Aesculus v Chebu Eugenie Chromá. Přestože němečtí zákazníci hradí plnou cenu léků, výlet za hranice se jim vyplácí.

„Doma totiž hradí vedle doplatků za léky také poplatky za každý vystavený recept,“ vysvětlila Alice Novotná z chebské lékárny Dragoun.

České recepty si do lékáren v Bavorsku přivážejí především sami Němci. Podle lékárníků obyvatelé sousedního Karlovarska této možnosti využívají jen velmi sporadicky.

„Z Čech u nás, alespoň pokud si vzpomínám, ještě nikdo nebyl. Ale máme hodně lidí z našeho regionu, kteří jezdí jako pacienti do Františkových, nebo Mariánských Lázní. A ti si k nám chodí poměrně často vyzvednou léky právě na české recepty. Bez problémů je akceptujeme,“ potvrzuje Heinz Badum, vedoucí Městské lékárny Waldsassen.

V lékárně Dentur v Púchově, městě ležícím u moravskoslovenské hranice v Trenčianském kraji, který sousedí se Zlínským krajem, léky na české předpisy vydávají.

„Pacient si ale v takovém případě lék hradí v plné výši, pojišťovny to nehradí. Zatím se tato možnost využívá jen málo,“ řekl pracovník lékárny.

Ladislav Švec upozornil, že Evropský soudní dvůr už několik případů uplatňování receptu v jiné zemi řešil. „Podle rozsudku má mít občan ve své zemi nárok na refundaci peněz, které vydal za lék, ale do výše domácích tarifů,“ řekl Švec.

Jaromír Gajdáček, ředitel Svazu Na český předpis se lék v Unii platí Záleží na lékárníkovi, zda recept uzná zdravotních pojišťoven, který sdružuje mimo VZP všechny zdravotní pojišťovny, dodal, že pokud si lék český občan v zahraničí vyzvedne a zaplatí ho, pojišťovny mu ho skutečně uhradí do výše co by stál v ČR.

Jiného názoru je ale mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Pro ČTK řekl, že pojišťovna lék předepsaný českým lékařem, který je vyzvedl v zahraničí nehradí. „U nás není pokladenský systém,“ vysvětlil Suttner.

Evropské recepty nejsou

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba upozorňuje, že evropské formuláře na recept neexistují „jsou jen národní.

Je skutečně jen na lékárníkovi, zda na cizí recept lék vydá nebo ne. Dotázali jsme se kolegů v zemích EU. Odpověď přišla většinová, že to možné je.“

Ministerstvo zdravotnictví zatím stanovisko k problému nevydalo. Předběžně však potvrdilo, že je stejného názoru.

U příhraničních pracovníků tzv. pendlerů, kdy český občan pracuje třeba v Německu nebo Rakousku a na noc se vrací domů je předpisem stanoveno, že pokud mu český lékař vystaví recept, musí si ho vyzvednout pouze v české lékárně.

Právo

Ohodnoťte tento článek!