MZ chce prosadit přes správní radu VZP hrazení některých léků

lékárna

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP) chce prosadit přes správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), aby největší pojišťovna dál hradila některé volně prodejné léky vážně nemocným lidem. VZP to zatím odmítá, prý už teď překračuje plánované náklady na léky. Zaměstnanecké pojišťovny daly najevo, že jsou připraveny tyto léky hradit. Podmínkou je společná žádost pojišťoven lékovému ústavu.

„V tom se dělá teď nátlaková akce přes správní radu VZP. My to pokládáme za křečovitý postoj VZP, že léky nechce hradit,“ řekl Heger ČTK.

Reformní zákon vyřadil tyto léky, které jsou také ve volném prodeji, z úhrad zdravotních pojišťoven. Zároveň dal možnost, aby je pojišťovny vážně nemocným lidem hradily. Například lék, který si zdraví lidé občas kupují na podporu trávení, potřebují pacienti s cystickou fibrózou trvale. Kdyby je pojišťovny nehradily, stouply by výdaje pacientů na tisíce korun ročně.

VZP v prohlášení pro ČTK uvedla, že letos už převýšily její výdaje za léky o dvě procenta plán. Vyřazením volně prodejných léků z úhrad uspoří systém zhruba půl miliardy korun za rok. Když se ponechají vybrané skupiny léků v úhradách, klesne úspora na 250 až 300 milionů korun. Tři čtvrtiny nákladů ponese VZP, u které se tito pacienti koncentrují.

VZP rovněž uvedla, že pokud ministerstvo trvá na tom, aby zvýšila vydání za léky, musí to schválit správní rada. Ministerstvo varovalo, že když pojišťovny přestanou tyto léky hradit, začnou lékaři psát dražší varianty, takže celkové výdaje pojišťoven stoupnou ještě víc.

Heger dodal, že ministerstvo má nyní málo nástrojů, jak chování pojišťoven ovlivnit. Až bude platit zákon o zdravotních pojišťovnách, což by mělo být v roce 2014, bude v něm také ustanovení, že pojišťovny mají povinnost zajistit svým klientům péči.

„Snadno se prokáže, že lidé s cystickou fibrózou na to mají nárok. Jestliže to pak VZP neudělá, bude jí hrozit sankční pokuta až deset milionů. Jsme připraveni pokut využít, abychom chránili pacienty,“ shrnul ministr.

MZ chce prosadit přes správní radu VZP hrazení některých léků
Ohodnoťte tento článek!