MZ chce vyjednat navýšení peněz pro příští rok o 1,4 mld

peníze

Na investice do nemocnic a zlepšení dohledu nad zdravotními pojišťovnami chce vyjednat ministerstvo zdravotnictví pro příští rok navýšení ze státního rozpočtu o 1,4 miliardy korun, řekla ČTK mluvčí Štěpánka Čechová.

O požadavku se podle ní průběžně jedná, náměstci financí a zdravotnictví chystají podklady pro ministry Andreje Babiše (ANO) a Svatopluka Němečka (ČSSD), kteří by se měli sejít koncem srpna či počátkem září. Jejich dohoda pak bude zveřejněna.

Dosavadní návrh ministerstva financí přiděluje na rok 2015 zdravotnictví 5,735 miliardy korun, tedy o 636 milionů méně, než má letos. Zdravotnictví spotřebuje za rok 292 miliard, z nich přes 230 miliard hradí zdravotní pojišťovny. Soukromé výdaje, kam se řadí i poplatky pacientů a nákupy volně prodejných léků, přesahují 46 miliard korun ročně.

„Navýšení zhruba o 1,4 miliardy korun žádá ministerstvo jednak na investice do zdravotnických zařízení, jednak na systémová opatření ke zprůhlednění financování – tedy například zlepšení dohledu nad zdravotními pojišťovnami,“ upřesnila Čechová.

Náměstci financí Jan Gregor a zdravotnictví David Kotris, kteří podklady pro ministry připravují, dílčí výsledky z jednání podle mluvčí zveřejňovat nebudou. „Bylo by to netaktické a předčasné, protože konečné rozhodnutí je na ministrech, o výsledcích jejich jednání pak určitě informovat budeme,“ řekla.

Němeček už při prvním zveřejnění návrhu státního rozpočtu počátkem května ČTK řekl, že pokud by peníze pro zdravotnictví ze státního rozpočtu pro příští rok klesly, musel by škrtnout veškeré zbývající investice. Letos má na investice 300 milionů korun.

Investice do nemocnic by měly jít hlavně na stavební obnovu budov a budování centrálních příjmů, aby se neopakovaly problémy s přebíráním pacientů od pražské záchranné služby. Peníze pro oblast zdravotního pojištění by měly být využity pro zlepšení dohledu nad hospodařením pojišťoven. Opatření na zprůhlednění finančních toků zdravotnictví je součástí Němečkova plánu, který v dubnu schválila vláda.

Ohodnoťte tento článek!