MZ chce zkrátit odvolací lhůty, zrychlit vstup levných léků do ČR

léky

Ministerstvo zdravotnictví chce zkrátit lhůty pro odvolání farmaceutických firem a zjednodušit správní řízení o úhradách léků ze zdravotního pojištění. Připravená novela má umožnit, aby se do ČR dostaly rychleji levné léky a pojišťovny vydaly méně peněz. U třetiny léků není kvůli protahujícím se správním řízením hotová revize úhrad, zdravotnictví tím přichází o miliardy korun.

„Zjednodušení už mohlo být, ale připravená novela neprošla do voleb sněmovnou, přispěla k tomu hlavně ČSSD,“ poznamenal mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Česká lékařská komora (ČLK) tvrdí, že nákupy léků s úhradou z pojištění se dělají podle tři roky starého kurzu, který je o tři koruny vyšší než dnes. Jen u drahých biologických léků by prý revize mohla uspořit 200 milionů ročně. „Skutečně díky tomu platíme v kurzu euro-koruna 28,30, což je ekonomicky naprosto nemyslitelné. Díky tomu přišlo české zdravotnictví o deset miliard korun,“ řekl už dříve České televizi prezident komory Milan Kubek.

Loni bylo do lékáren a nemocnic dodáno léků za 58,23 miliardy v maximálních cenách výrobce. Po přičtení DPH a obchodní přirážky jde o sumu 79,75 miliardy.
Náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek uvedl, že novela zkrátí procesní lhůty, zjednoduší administrativu a zavede institut zkrácených revizí. Vstup nových levných léků se urychlí z několika měsíců na zhruba 25 dnů od podání žádosti. Zpřísní se pravidla pro vstup drahých léků. Změní se systém výpočtu maximálních cen, mohly by klesnout o 15 procent.

Pro firmy je výhodnější, když se správní řízení táhne. Než Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) určí novou nižší úhradu, platí pojišťovny tu dosavadní. Mohou dávat léky dráž bez obav, že stoupne doplatek a pacienti přejdou na lék bez doplatku. Pacienti platí rozdíl mezi cenou a úhradou.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková ČTK řekla, že vycházejí z referenčního koše cen v zemích EU. Jsou přepočteny průměrným kurzem, který vydá Česká národní banka (ČNB) za poslední tři měsíce před podáním žádosti.

První přehodnocení maximálních cen bylo v roce 2008 u léků hrazených z pojištění a regulovaných maximální cenou. „Aktuálně začala nebo byla pravomocně rozhodnuta i revizní správní řízení o změně úhrady ze zdravotního pojištění u hrazených přípravků. U všech byl použit princip přepočtu kurzu, který byl od 24 do 27,60 korun za euro,“ uvedla mluvčí.

Pravomocně rozhodnutá revizní řízení o změně úhrady přinesou podle mluvčí roční úsporu pět miliard. Změna se týká 2700 kódů, léků je to méně, každá forma léku má svůj kód. Revize začala u léků, kde lze čekat největší úspory, u drahých léků pro onkologii či hojně užívaných léků na tlak.
„SÚKL dále vydal rozhodnutí o změně úhrady u zhruba 1600 kódů, která zatím nenabyla právní moci. Případná další roční úspora v úhradách léků u těchto řízení činí 2,9 miliardy. U zhruba 5300 kódů bylo zahájeno správní řízení o změně úhrady ze zdravotního pojištění,“ dodala mluvčí.

Ohodnoťte tento článek!