Přejít na obsah

MZ chce zkrátit odvolací lhůty, zrychlit vstup levných léků do ČR

zpět
29.12.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: skinnychef.com

léky | Zdroj: skinnychef.com

 

Ministerstvo zdravotnictví chce zkrátit lhůty pro odvolání farmaceutických firem a zjednodušit správní řízení o úhradách léků ze zdravotního pojištění. Připravená novela má umožnit, aby se do ČR dostaly rychleji levné léky a pojišťovny vydaly méně peněz. U třetiny léků není kvůli protahujícím se správním řízením hotová revize úhrad, zdravotnictví tím přichází o miliardy korun.

„Zjednodušení už mohlo být, ale připravená novela neprošla do voleb sněmovnou, přispěla k tomu hlavně ČSSD,“ poznamenal mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Česká lékařská komora (ČLK) tvrdí, že nákupy léků s úhradou z pojištění se dělají podle tři roky starého kurzu, který je o tři koruny vyšší než dnes. Jen u drahých biologických léků by prý revize mohla uspořit 200 milionů ročně. „Skutečně díky tomu platíme v kurzu euro-koruna 28,30, což je ekonomicky naprosto nemyslitelné. Díky tomu přišlo české zdravotnictví o deset miliard korun,“ řekl už dříve České televizi prezident komory Milan Kubek.

Loni bylo do lékáren a nemocnic dodáno léků za 58,23 miliardy v maximálních cenách výrobce. Po přičtení DPH a obchodní přirážky jde o sumu 79,75 miliardy. Náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek uvedl, že novela zkrátí procesní lhůty, zjednoduší administrativu a zavede institut zkrácených revizí. Vstup nových levných léků se urychlí z několika měsíců na zhruba 25 dnů od podání žádosti. Zpřísní se pravidla pro vstup drahých léků. Změní se systém výpočtu maximálních cen, mohly by klesnout o 15 procent.

Pro firmy je výhodnější, když se správní řízení táhne. Než Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) určí novou nižší úhradu, platí pojišťovny tu dosavadní. Mohou dávat léky dráž bez obav, že stoupne doplatek a pacienti přejdou na lék bez doplatku. Pacienti platí rozdíl mezi cenou a úhradou.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková ČTK řekla, že vycházejí z referenčního koše cen v zemích EU. Jsou přepočteny průměrným kurzem, který vydá Česká národní banka (ČNB) za poslední tři měsíce před podáním žádosti.

První přehodnocení maximálních cen bylo v roce 2008 u léků hrazených z pojištění a regulovaných maximální cenou. „Aktuálně začala nebo byla pravomocně rozhodnuta i revizní správní řízení o změně úhrady ze zdravotního pojištění u hrazených přípravků. U všech byl použit princip přepočtu kurzu, který byl od 24 do 27,60 korun za euro,“ uvedla mluvčí.

Pravomocně rozhodnutá revizní řízení o změně úhrady přinesou podle mluvčí roční úsporu pět miliard. Změna se týká 2700 kódů, léků je to méně, každá forma léku má svůj kód. Revize začala u léků, kde lze čekat největší úspory, u drahých léků pro onkologii či hojně užívaných léků na tlak. „SÚKL dále vydal rozhodnutí o změně úhrady u zhruba 1600 kódů, která zatím nenabyla právní moci. Případná další roční úspora v úhradách léků u těchto řízení činí 2,9 miliardy. U zhruba 5300 kódů bylo zahájeno správní řízení o změně úhrady ze zdravotního pojištění,“ dodala mluvčí.


Komentovat článek: MZ chce zkrátit odvolací lhůty, zrychlit vstup…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ chce zkrátit odvolací lhůty, zrychlit vstup…

Komentáře

dalších 6 komentářů
lékárník Zajímavá čísla  | 29. 12. 2010 17:29

V článku je skryta jedna podstatná hodnota, o jejíž výši si mnozí myslí, že je přemrštěna: maximální možná marže lékárny + velkodistribuce. Po odečtení DPH vychází průměrná společná marže 19,68% pro oba subjekty dohromady, přičemž podíl distribuce může být cca 2-3%. Vezme-li se v úvahu, že průměr tlačí dolů drahé léky, jejichž značný podíl připadá na výdej do nemocnic, odhaduji, že v běžné lékárně může být průměr o cca 2-3% vyšší, tedy bez distribuce MAXIMÁLNĚ kolem těch 20ti procent (v reálu většinou méně). Ptám se: je maximální možná průměrná marže lékáren 20% (tedy z léku za 100Kč má lékárna 20Kč) hodně? Ke kurzům: to by chtěl dr. Kubek, aby se ceny přepočítávaly dle kurzu denně? Už teď máme x změn v cenách do měsíce, tak to ještě zamotejme, že?

BOB Co dodat?  | 29. 12. 2010 15:24

Bude-li výpovědí 100%, dostanou lékaři trojnásobnou mzdu do dvou hodin. *** Bude-li výpovědí 75%, dostanou lékaři podstatně zvýšenou mzdu do dvou dnů. *** Bude-li výpovědí 50%, dostanou lékaři vyšší mzdu do dvou týdnů. *** Budou-li výpovědi aspoň 30%, dostanou lékaři částečné navýšení mzdy do dvou měsíců. *** Bude-li výpovědí méně, bude jen tuti ruti... na věčné časy! *** Vše máme ve svých rukou! ********** Prohlášení proti výzvě Děkujeme – Odcházíme: http://www.splcr.cz/default.aspx/cz/spol/sssppplll/default/menu/rootclanky/testovacislozka?Id=620 Reakce MUDr. Petra Němečka na prohlášení MUDR. Václava Šmatláka: http://www.lkcr.cz/document3.php?param=news_file,NEWS_FILE_ID,,TYPE,NAME,DATE_AKT&id=94773 Podpisová akce proti prohlášení MUDr. Václava Šmatláka: www.nesouhlasspl.cz

J. Saniga, ing. Když řídí MUDr(c) a MBA (mistr blbé administrace)  | 29. 12. 2010 12:59

Celá ČR používá a chápe co je kurz měny a používá průběžný denní kurz. Jenom na MZ ČR, SÚKL a VZP tahle informace ještě nedorazila.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné