MZ chystá reformu brněnských nemocnic

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví chystá přeměnu brněnských nemocnic. Nejsilněji zasáhne brněnskou Úrazovou nemocnici, která se přesune do Brna-Bohunic a bude využívat blízkosti tamní Fakultní nemocnice Brno. Součástí reformy jsou i personální změny. Nového ředitele dostanou dvě brněnské fakultní nemocnice…

Brno –

Chloubou Úrazové nemocnice je tým specialistů na mnohačetná poranění. Experti však pracují v budovách v centru Brna, které jsou stavebně zastaralé a místy i hygienicky nevyhovující. Obnova areálu by podle náměstka ministra Marka Šnajdra přišla zhruba na 1,5 až dvě miliardy korun.

Proto ministerstvo zvažuje, že takzvaný traumatým Úrazové nemocnice přesune včetně přístrojů do Brna-Bohunic. Zde by traumatologové měli díky Fakultní nemocnici Brno k dispozici obory jako je neurochirurgie, které dnes nemocnici chybí. Bohunický areál je navíc dobře dopravně dostupný a mohou tu přistávat záchranářské helikoptéry.

Ředitel Úrazové nemocnice Miloš Janeček řekl, že pro nemocnici by byla nejlepší stavba nové budovy. Uvítal však záruky, že traumatým bude v každém případě zachován. Už proto, že pravidelně vyjíždí například do oblastí zasažených zemětřesením a spolupracuje s institucemi, jako je OSN nebo NATO.

„Těm nemůžeme ze dne na den napsat, že jsme tým rozpustili a že jim děkujeme,“ uvedl Janeček. Zbývající péči poskytovanou v Úrazové nemocnici převezmou ambulantní specialisté či městská Nemocnice Milosrdných bratří.

Chystané změny se dotknou i ostatních brněnských nemocnic pod správou ministerstva. Prvním krokem je výměna vedení; FNB povede dosavadní ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Roman Kraus, toho ve funkci nahradí nynější ředitelka nemocnici v Břeclavi Vladimíra Danihelková.

Podle vize ministerstva by se kromě toho měly fakultní nemocnice v Brně přeměnit od roku 2009 na takzvané „univerzitní“ nemocnice. Změna přinese těsnější propojení s Masarykovou univerzitou a měla by se projevit například v tom, že brněnští medicínští experti budou úspěšní v získávání zahraničních výzkumných grantů.

Na reformě brněnských nemocnic se budou podílet také pojišťovny. Změna má přinést efektivnější využití odborníků, drahých přístrojů, a tím také úspory.

Ušetřené peníze by pak pojišťovny mohly investovat například na drahé onkologické léky, řekl v Brně ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Zároveň se počítá s tím, že nemocnice by již nedostávaly peníze paušálně, ale vzniknul by nový výkonový systém.

ČTK

MZ chystá reformu brněnských nemocnic
Ohodnoťte tento článek!