MZ dnes zveřejní, kolik dostanou lékaři příští rok za léčení

Dana Jurásková

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes zveřejní text úhradové vyhlášky, který dá ke schválení vládě. Mělo by tak být jasno, kolik dostanou lékaři a nemocnice příští rok za léčení od zdravotních pojišťoven.

Tento týden ministryně o textu vyjednávala se zdravotníky. Česká lékařská komora, Asociace českých a moravských nemocnic i kraje původní návrhy úhrad napadly jako nízké. Hrozí prý omezení zdravotní péče. Pojišťovny zase odmítly zvyšování cen a vyzvaly premiéra Jana Fischera, ať pod nátlakem zdravotníků nedestabilizuje resort.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varoval, že nízké úhrady a přísné limitace povedou k tomu, že lékaři budou psát méně léků a čekací doby se prodlouží. Kraje se zase bojí, že se nemocnice zadluží.

Zdravotní pojišťovny oznámily, že i když letos vybraly vlivem krize méně na pojistném, úhrady za zdravotní péči stouply. Podle nich není zvyšování úhrad v roce 2010 ekonomicky možné a ani pro to není naléhavý důvod.

Jurásková potvrdila, že nehodlá výdaje systému zvyšovat, peníze budou podle ní na péči stačit. Není ani důvod k zadlužování nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!