MZ: Do deseti pracovních dnů dostanou lékaři hexavakcíny

Titulní obrázek

Do deseti pracovních dnů dostanou pediatři hexavakcíny, které chrání děti proti šesti nemocem. Po výpadku, který trval od počátku července, tak budou moci obnovit očkování. ČTK to řekl hlavní hygienik Michael Vít. Výpadek způsobila podle něj změna v distribuci a hledání nového distributora…

Ministerstvo už nechtělo skladovat očkovací látky v meziskladech. Navíc mezisklady v krajských hygienických stanicích neodpovídají normám EU. Než našlo ministerstvo ve výběrovém řízení nového distributora, řadě lékařů vakcíny došly a museli očkování dětí odložit.

„Nyní díky novému distributorovi můžeme garantovat dodání vakcín nejpozději do deseti pracovních dnů přímo až do jednotlivých ordinací. Pro lékaře je navíc zřízena bezplatná telefonní linka a internetové stránky, na kterých se mohou registrovat, objednávat a získat doplňující informace,“ upřesnil Vít.

Ministerstvo předalo prostřednictvím krajských zdravotních radů a krajských hygienických stanic distributorovi seznam lékařů.

Distributor zajišťuje skladování očkovacích látek v distribučních skladech ve všech krajských městech. Sklady jsou vybaveny nejmodernější a vysoce spolehlivou chladící technologií. Skladovací podmínky jsou pravidelně zaznamenávány, vše hlídá Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Distributor využívá pro přepravu dvě desítky speciálně upravených chladicích vozů. Odborně vyškolení pracovníci rozvezou objednané vakcíny přímo do ordinací. Také po celou dobu převozu jsou sledovány a zaznamenávány teploty, jakým byla vakcína vystavena. Lékař při převzetí zkontroluje, zda byla dodržena požadovaná teplota a vakcína je v pořádku.

Podle Víta už tento distributor prokázal připravenost a spolehlivost celého systému, když zajišťoval rozvoz očkovací látky proti žloutence A při mimořádném očkování dětí v oblastech postižených červencovými záplavami. Tehdy zvládl rozvoz na místa během 72 hodin.

Hexavakcínou se očkují všechny tříměsíční děti povinně od ledna 2007. Aplikují se jim tři dávky zhruba po měsíci. Očkování chrání proti záškrtu, dávivému kašli, tetanu, žloutence typu B, dětské přenosné obrně a invazivním hemofilovým nákazám způsobujícím závažné infekce, například záněty mozkových blan.

Výhodou hexavakcíny je, že obsahuje snížené množství antigenu, dítě tedy nemá prakticky žádné reakce. Dosud hradil hexavakcínu stát, stejně jako všechna povinná dětská očkování podle očkovacího kalendáře. Nyní je hradí zdravotní pojišťovny.

ČTK

MZ: Do deseti pracovních dnů dostanou lékaři hexavakcíny
Ohodnoťte tento článek!