MZ letos změní zákony o zdravotních prostředcích i očkování

Ministerstvo zdravotnictví chce do letošního dubna připravit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se zdravotních prostředků. Předloží také změny zákonů o léčivech a návykových látkách týkajících se elektronických receptů na léky. Ke konci roku chystá svou verzi zákona o odškodnění újmy způsobené očkováním.

Zdravotnickými prostředky se rozumí široká škála výrobků od obvazů a vatových tamponů, přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky, naslouchátka a vozíky pro handicapované. Zákon stanovoval, že bude hrazených 75 procent ceny nejméně ekonomicky náročné varianty, kterou stanoví pojišťovny průzkumem trhu.

Ústavní soud loni tuto část zákona na návrh několika senátorů zrušil a ministerstvu zařídil, aby ho přepracovalo. Na úřadě se proto schází speciální pracovní skupina. Původně ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO) avizoval, že zákon bude hotový v únoru, v legislativním plánu počítá s předložením do dubna. Platit musí od roku 2019, jinak budou pojišťovny muset proplácet dodavatelům plnou cenu a ztráta pro veřejné zdravotní pojištění by mohla být v řádech miliard korun.

Změny čekají také zákon o léčivech a návykových látkách kvůli elektronickým receptům. Za rok, kdy nebude pokutovat lékaře, kteří povinný e-recept nebudou používat, ministerstvo slíbilo doplnit automatickou funkci kontroly duplicit a nežádoucího vzájemného působení předepsaných léků. Lékaři by také mohli vidět seznam všech léků, které má pacient předepsané. Elektronicky by se po změně zákona měly předepisovat i návykové látky, například opiáty.

Ministerstvo chce také do konce roku připravit zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Sněmovna se loni stejným zákonem už zabývala, návrh opozice ale neprošel a minulý ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík (ČSSD) přislíbil vlastní úpravu. Má uzákonit poškození povinným očkováním, která nezpůsobí chyba lékaře či vadná vakcína. Podle mluvčí resortu Garbriely Štěpányové se konkrétní parametry zákona v současné době diskutují.

Kromě toho musí ministerstvo do českých zákonů zapracovat normy Evropské unie týkající se ochrany veřejného zdraví, ochranných prvků na léky a ochraně zdraví při práci. Připravuje také zákon, který by nově definoval funkci Národního zdravotnického informačního systému včetně registru zdravotníků a hrazených služeb.

Ministr v demisi už nastínil také další legislativní změny, které plánuje. Příští rok by chtěl předložit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by vylučovala poslance ze správní rady VZP nebo upravovat problematiku takzvaných vysoce inovativních léků.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!