Přejít na obsah

MZ: Lidé by se neměli bát zeptat lékaře, proč jim účtuje poplatek

zpět
10.1.2008

Lidé by se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta neměli bát zeptat, když se jim zdá, že lékař nebo lékárník jim účtuje třicetikorunový poplatek neoprávněně. Možná jim objasní, že v dané situaci opravdu platit mají. Kdyby ne, měli by si podle Cikrta stěžovat u své zdravotní pojišťovny...

„Pokud lékař nevysvětlí uspokojivě, proč mají dávat poplatek, měli by si stěžovat u pojišťovny nebo změnit lékaře,“ shrnul mluvčí. S výkladem situací, kdy platit, se potýkají pacienti i zdravotníci.

Například na Jablonecku těhotné ženě stalo, že gynekolog chtěl 30 korun za její vyšetření a dalších 30 korun za ultrazvuk plodu jako další osoby. V jedné pražské lékárně zase požadovali poplatek 37 korun, prý je to navýšení o DPH. V další lékárně chtěli poplatek za lék na recept napsaný na konci minulého roku. Pacient se bránil, že tehdy poplatky nebyly, pak ale zaplatil.

K problémům s výběrem poplatku za ultrazvuk plodu řekl prezident České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák, že pokud by lékař dělal jen ultrazvuk, ten poplatkem zatížen není. Obvykle se ale k němu váže klinické vyšetření, za to se platí. Pokud není pro ultrazvuk medicínský důvod a žena chce například snímek plodu, neměl by lékař účtovat vyšetření pojišťovně, ale zaplatí ho žena. Pak ale lékař nemůže chtít regulační poplatek, vysvětlil Dvořák.

K účtování poplatků v lékárnách řekl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný, že v poplatku je už DPH obsaženo, lékárna si ho tedy nemůže navyšovat. Lék na recept napsaný na konci roku je už zatížen poplatkem, protože rozhodující je datum výdeje.

Podle Cikrta i oslovených lékařů a lékárníků jsou pacienti většinou ochotni zaplatit. Brání se jen v případě, že jsou na pochybách, zda je poplatek oprávněný. Cikrt vidí jako přínos to, že lidé více o výdeji peněz přemýšlejí, a tak mírně klesl počet návštěv pohotovostí, kde je poplatek oproti běžnému ošetření trojnásobný.

Lidé se také více lékárníků ptají na levnější variantu léku na recept. Někteří si už levné léky kupují za hotové, než by dávali 30 korun u lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu. Hodnotit změny v chování lidí a dopady reformy je ale podle Cikrta zatím předčasné. Ministerstvo udělá první zhodnocení po půl roce a pokud to bude nutné, provede v systému plateb nutné změny.

Naďa Myslivcová, ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: MZ: Lidé by se neměli bát zeptat lékaře, proč…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ: Lidé by se neměli bát zeptat lékaře, proč…

Komentáře

dalších 42 komentářů
Bohumír Šimek Re:Re:Nemůžu si pomoct II.  | 16. 01. 2008 14:38

Nechápu, proč nás systematicky politici nutí porušovat zákony.

František Hastík Re:Nemůžu si pomoct  | 11. 01. 2008 07:50

Pacienti jsou skutečně zpracováni k ochotě u lékaře platit. Jde jen o to za co. Spíše jsou ochotni částečně nebo úplně uhradit výkon (kvalitního) lékaře než zaplatit poplatek za to, že do ordinace (nějakého) lékaře vstrčí nos.

Především Re:Trapnost nad trapnost  | 10. 01. 2008 23:34

Slušnost je slušnost. Slušně se zeptat a požádat, za odpověď poděkovat. Arogance má ale úspěch na obou stranách. To je taky realita.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné