MZ podpoří postup nemocnic, když nenajdou peníze na platy

lékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy,

Pokud fakultní nemocnice vezmou lékařům peníze z akce „Děkujeme, odcházíme“, aby zachovaly vyrovnané hospodaření, ministerstvo zdravotnictví jejich kroky podle prvního náměstka Marka Ženíška (TOP 09) podpoří. Musejí ale nejprve hledat zdroje jinde, třeba v omezení investic. Podle náměstka Petra Noska nemocnice reagují na současnou ekonomickou situaci.

Některé chtějí platy udržet, jiné už peníze lékařům vzaly, nebo se k tomu chystají, případně chtějí s pojišťovnami vyjednat navýšení, aby lékařům peníze brát nemusely.

„Jsem si jistý, že tam, kde se uvažuje o dočasném zastavení odměn, jedná se až o poslední řešení ze všech možných a předcházela mu důkladná snaha překlenout toto období jinými způsoby. V tomto směru má management naši podporu a jeho krokům rozumíme,“ řekl ČTK Ženíšek.

Šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová ČTK řekla, že stále platí loňský příkaz ministerstva zvýšit platy o 6,25 procenta, z jednání nemocnic s ministerstvem ale vyplynulo, že pokud jiná cesta není, nebude snížení platů bránit.

Jiná věc podle ní je, jak zareagují lékaři. Lékařská komora vyzvala lékaře k protestní akci. V pátek 1. března mají zavřít soukromé ambulance. Přidat by se měli i lékaři v nemocnicích a poskytovat jen akutní péči. Protest směřuje proti omezením plateb v úhradové vyhlášce.

Ženíšek řekl, že každá nemocnice má trochu jinou ekonomiku a jiná východiska, proto z logiky věci každá trochu jinak hodnotí své zaměstnance. Management odpovídá za ekonomiku nemocnice a je podle Ženíška jeho odpovědnost situaci zvládnout. „Na druhou stranu na této situaci není nic dramatického. Nemocnice analyzují své letošní příjmy a výdaje, smlouvy se zdravotními pojišťovnami se teprve dolaďují,“ shrnul.

Podle Noska reagují nemocnice také na stav jednání se zdravotními pojišťovnami pro letošní rok. Úhradová vyhláška je restriktivní s výjimkou péče o vzácná onemocnění a péče v centrech, kde úhrady narostou.

„Obecná situace se nemění, primární úlohou nemocnic je kvalitní péče pro pacienty a odpovídající hodnocení zdravotníků, nikoli investice do IT, nových budov, přístrojů a podobně. Na investice a boom medicíny není v současné době prostor,“ zdůraznil Nosek.

Situaci nemocnic zhoršuje to, že pojišťovny zpětně kontrolují specializovaná centra a dávají sankce za překročení výdajů. Srážky postihly třeba pražskou Thomayerovu nemocnici, kde už peníze lékařům vzali. „Memorandum je pozastaveno, úhradová vyhláška neumožňuje vyplácení těchto peněz,“ řekla ČTK mluvčí Martina Štanclová. Nemocnice chce s pojišťovnami vyjednat navýšení, do počátku března by mělo být jasno, jestli dostane nemocnice peníze navíc, pak by se memorandum mohlo obnovit.

Kunová doplnila, že nemocnice mají zákonem nařízené vyrovnané hospodaření. Vyhláška přitom je podle ní napsaná tak, že už není moc kde brát, aniž by to znamenalo omezení péče.

Endoprotéz či kardiostimulátorů voperuje nemocnice podle stanoveného počtu, ušetřit nemůže ani na biologických lécích. Materiál už nejde většinou koupit levněji, nemocnice získaly v soutěžích velmi nízké ceny.

Peníze by nemocnice mohly získat třeba tím, že budou pacienti na lůžku kratší dobu. Stanice s prázdnými lůžky bude možno uzavřít – úspory budou ale za půl roku, tři měsíce je výpovědní lhůta pro personál, který musí dostat tříměsíční odstupné. Aktuálně tedy uzavírání stanic nepomůže.

Možnost úspor dává podle Kunové lepší organizace pracovní doby, aby lékaři měli co nejméně přesčasů, protože ty jsou pro nemocnice drahé. Na přesčasech ale většina lékařů trvá, protože si tak navyšují příjem. O variantách řešení se nemocnice hodlají poradit příští týden.

Ohodnoťte tento článek!