MZ: Pojišťovny mohou platit jinak, než určí vyhláška

Zdravotní pojišťovny mohou dojednat s lékaři či nemocnicemi i jinou výši úhrad, než stanoví úhradová vyhláška, musejí ale rozdíly zdůvodnit. Ministerstvo zdravotnictví to sdělilo ČTK ke zprávě NKÚ, podle níž se Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) v 82 procentech případů vyhláškou neřídila.

Úhrady za stejné zákroky se lišily. Ministerstvo chystá letos v ZPMV kontrolu.

„Legislativa skutečně umožňovala a umožňuje odchýlit se od pravidel stanovených úhradovou vyhláškou, respektive úhradová vyhláška se použije pouze tehdy, pokud se poskytovatel zdravotních služeb a zdravotní pojišťovna nedohodnou jinak,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Podmínkou je dodržet zdravotně pojistný plán a rozdíly zdůvodnit, například vyšším počtem ošetřených pacientů či geografickým umístěním.

Ministerstvo podle mluvčí závěry NKÚ důkladně prostuduje. „Letos také plánuje odbor dohledu nad zdravotním pojištěním vykonat v ZPMV kontrolu hospodaření a také kontrolu přijatých nápravných opatření,“ dodala.

Lepší kontrolu nad hospodařením zdravotních pojišťoven má podle mluvčí přinést tzv. transparenční novela, která od 1. září 2015 zakotvuje povinné zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli.

MZ: Pojišťovny mohou platit jinak, než určí vyhláška
Ohodnoťte tento článek!