Přejít na obsah

MZ: Pokud nebudou lékaři poplatky vybírat, sníží si příjem

zpět
20.4.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Ostrá kritika odborné veřejnosti proti návrhu nově přerozdělovat poplatky ministerstvo zdravotnictví příliš nepřekvapila. „Propočtem do úhrad bude poskytovatel motivován k výběru sám o sobě, pokud nebude poplatky vybírat, bude si snižovat vlastní příjem,“ míní pro Zdraví.Euro.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Reforma zdravotnictví má také změnit způsob rozdělování regulačních poplatků. Ty by nově měly být příjmem celého systému. Jak očekáváte, že bude systém přijat?

Obecně lze očekávat nesouhlas poskytovatelů, systémovou změnu je třeba pečlivě vysvětlit. Propočtený příjem z poplatků bude regulérně započten do úhrad, nejde tedy o snížení příjmů poskytovatelů, nicméně dojde ke spravedlivější alokaci vzhledem k tomu, že nyní poskytovatelé s vyšším počtem pojištěnců ve hmotné nouzi poplatky neplatí, tedy tito poskytovatelé jsou dnes znevýhodněni.

ANKETA Zdraví.Euro.cz - Regulační poplatky se budou podle nové reformy přerozdělovat všem. Je podle Vás taková změna nutná? Hlasujte na homepageZdraví.Euro.cz nebo ZDE.

Někteří lékaři již nyní avizovali, že nehodlají dělat nějaké výběrčí pro pojišťovny. Chcete je nějakým způsobem motivovat?

Objem vybraných prostředků se odvíjí z vykázané péče, propočtem do úhrad bude poskytovatel motivován k výběru sám o sobě, pokud nebude poplatky vybírat, bude si snižovat vlastní příjem.

Proběhlo již jednání s některými zástupci lékařů?

Jedná se o návrh, který byl připraven k jednání v rámci K9. O podobě, která vzejde z koaličních jednání, budeme následně jednat se všemi zainteresovanými skupinami.

Podobně „neoblíbený“ bude zřejmě návrh, aby praktičtí lékaři povinně sloužili na pohotovosti. Domníváte se, že ho skutečně prosadíte?

Návrh povinné účasti na systému LSPP by měl umožnit rozložení zátěže na lékaře tak, aby nebyla zatěžující ve smyslu frekvence i počtu služeb. Zda daný návrh a v jaké podobě bude realizován, dnes nelze odhadnout.

Změny čekají i zdravotní pojišťovny. Jejich managementy budou mít právní a majetkovou zodpovědnost. Můžete, prosím, konkretizovat, jak bude tento bod vypadat?

V prvním věcném návrhu je uvažováno o zdravotních pojišťovnách jako organizacích založených ze zákona v parametrech obdoby obchodních společností, tedy i odpovědnost správních orgánů by měla být odvozena od odpovědnosti správních orgánů obchodních společností.


Komentovat článek: MZ: Pokud nebudou lékaři poplatky vybírat,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ: Pokud nebudou lékaři poplatky vybírat,…

Komentáře

dalších 9 komentářů
V.K. Pokud nebudou lékaři poplatky vybírat  | 5. 05. 2011 12:10

Pokud nebudou lékaři poplatky vybírat, sníží si tím příjem - píše se. Jak to? To budou zase vystaveni pokutám? Za to že nevybírají peníze pro zdravotní pojišťovny? Budou nuceni dělat výběrčí pro pojišťovny! Do je drzost, blbost, nehoráznost a další cílená dehonestace lékařů.

Táňa Geniální rozhodnutí.  | 22. 04. 2011 16:28

Když budou patřit poplatky pojišťovnám, tak ať si je také pojišťovny vybírají. Je tam úředníků plno, tak ať si pojištěnec dojde na pojišťovnu předplatit vlez-poplatky dopředu. Ať se tam úředníci pojišťovny dohadují s každým sociálně slabým, zda mu ještě potvrzení platí, či ne. Ať poslouchají nadávky od svých pojištěnců. Lidé dostanou třicetikorunovou vstupenku do ordinace, lékař jen odebere a shromáždí a za nějaké období zase strčí pojišťovně. Nebude vykazovat žádné kódy a hrabat se v mincích jak záchodbába.Když si vymýšlejí byro a lékaře nijak nemotivují,tak ať si ho také obhospodařují.

MUDr Jiří Somberg Jednoduchá násobilka  | 20. 04. 2011 17:01

Když se zavedly poplatky, byla nám snížena úhrada za výkony s tím, že zbytek si vybereme. Nyní bychom dle návrhu měly vybrané poplatky ještě předávat pojištovnách, ale pochybuji, ža nám někdo nyvýší hodnotu bodu a strop úhrad na puvodní cenu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné