Přejít na obsah

MZ představí národní akční plán darování orgánů a transplantací

zpět
10.6.2010
chirurgie, chirurgové, lékaři, operace
zvětšitchirurgie, chirurgové, lékaři, operaceZdroj: miami.edu

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace | Zdroj: miami.edu

 

Ministerstvo zdravotnictví představí dnes veřejnosti národní akční plán darování orgánů a transplantací na léta 2010 až 2015. Před měsícem ho schválila vláda.

Nyní jde o jeho konkrétní provedení, například o práci koordinátorů transplantací a financování programu. Ministerstvo počítá s mediální kampaní, která přiblíží veřejnosti téma dárcovství orgánů. V ČR čeká na transplantaci 700 lidí, v celé EU 56.000.

Z podnětu Evropské komise bude mít celá EU jednotná pravidla pro orgánové transplantace. V Evropě nyní není dostatek orgánů k transplantaci, situace se ale v jednotlivých zemích liší. Zatímco ve Španělsku je na milion obyvatel 33,8 dárce, v Rumunsku jeden. Úmrtnost při čekání se pohybuje mezi 15 až 30 procenty.

V ČR jsou čekací doby v průměru 12 měsíců, což je proti některým členským státům doba krátká. Vychází se z naléhavosti případu, imunologické shody i dalších faktorů. Děti mají vždy přednost.

Na vše dohlíží Koordinační středisko transplantací. Je zakázáno obchodovat s tkáněmi a orgány, není přípustná reklama. Za porušení transplantačního zákona hrozí tresty, od vysokých pokut přes zákaz výkonu činnosti až po nepodmíněné odnětí svobody.

ČR vychází z předpokládaného souhlasu s posmrtným darováním orgánům. V Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů je necelá tisícovka lidí.


Komentovat článek: MZ představí národní akční plán darování orgánů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku MZ představí národní akční plán darování orgánů…

Komentáře

1 komentář
vlad. princip  | 10. 06. 2010 23:10

Pro odmítače - měl by platit princip, když do systému odmítáš přispět, taky nic nedostaneš.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné