Přejít na obsah

MZ: Sestrám mzdy rostly, ve skutečnosti ještě více

zpět
2.6.2010
sestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlak
zvětšitsestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlakZdroj: www.umflint.edu

sestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlak | Zdroj: www.umflint.edu

 

Do debaty o tom, zda byly mzdy zdravotním sestrám skutečně zvýšeny, se vložilo i ministerstvo zdravotnictví. „Tato navýšení se promítla i do dalších složek platu, takže zvýšení bylo ve skutečnosti vyšší,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz tiskový mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Jakými kroky byly zdravotním sestrám mzdy navýšeny?

V loňském roce Ministerstvo zdravotnictví iniciovalo prostřednictvím MPSV navýšení platů pro všeobecné sestry a porodní asistentky v průměru o 15 %. Toto navýšení bylo realizováno v několika krocích:

- k 1. 6. 2009 plošným zvýšením platového tarifu o 3,5 % které se dotýkalo celé sféry zaměstnanců veřejných služeb a správy,

- k 1. 7. 2009 posunem činností části všeobecných sester a porodních asistentek v platové třídě přijetím nového katalogu prací,

- k 1. 7. 2009 dalším navýšením ve výši 3,5 % platového tarifu všem zdravotnickým pracovníkům odměňovaným podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb.

Sestry si ale mnohdy stěžují, že peníze nedostaly. Máte tyto informace k dispozici?

Nemáme, tato navýšení se promítla i do dalších složek platu, takže zvýšení platů bylo ve skutečnosti vyšší. V roce 2008 byla provedena změna ve vyhlášce č. 439/2008 Sb., seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, kde došlo k navýšení indexace práce všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků. Tím vznikl prostor mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními pro zvýšení úhrady za provedené zdravotnické služby. Zvýšení mezd nebo platů se tudíž netýká zvýšení státního rozpočtu, ale úhrady ze zdravotního pojištění.

Kromě toho Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo předpoklady pro realizaci těchto opatření, a to vyjednáním dalších finančních prostředků od zdravotních pojišťoven, a to i pro zaměstnance podnikatelské sféry. Zdravotní pojišťovny uvolnily na základě omezení výdajů z provozního fondu a fondu prevence na druhé pololetí 2009 usnesením správních rad finanční prostředky na navýšení mezd a platů ve zdravotnických zařízeních. Jednalo se o více než 1 miliardu korun. Tyto prostředky poskytovaly smluvně zdravotní pojišťovny zdravotnickým zařízením včetně praktických lékařů. I pro rok 2010 byly v úhradové vyhlášce vytvořeny předpoklady pro získání finančních prostředků na základě zvýšení kvality ošetřovatelské péče.

Nejhorší situace je podle sester u praktických lékařů. Může ministerstvo nějak zasáhnout?

Ministerstvo zdravotnictví nemá možnost sledovat realizaci všech opatření v praxi.

Co mají sestry, které peníze nedostaly, dělat?

Zaměstnanci mají možnost nejlépe prostřednictvím odborové organizace požadovat na vedení zdravotnických zařízení informace, jak bylo s výše uvedenými finančními prostředky naloženo a případně požadovat nápravu tam, kde nebyly smlouvy dodrženy. To se týká i všeobecných sester v podnikatelské sféře včetně u praktických lékařů, kde se odměňování řídí zákonem o mzdě. Podle tohoto zákona na zvýšení platů není právní nárok, záleží na kolektivním či individuálním vyjednávání.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: MZ: Sestrám mzdy rostly, ve skutečnosti ještě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ: Sestrám mzdy rostly, ve skutečnosti ještě…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Marie Kantorková Žádné navýšení nemám  | 3. 06. 2010 13:06

Nevím kde se berou neustálé informace o navýšení platů sester. Já nemám navýšeno ani k 1.6. a ni k dalším datu nic a nevím a ni v okolí mé kolegyně, možná je to jen ve větších nemocnicích a nebo větších městech, ale pracuji v Diakonii ČCE a jakékoli navýšení je pro nás bitvou. Nato že mám dva PPS a jsem úseková sestra na domově se zvláštním režimem mám plat 15900, a příplatek za neuropsychickou zátěž 1600 a osobní příplatek 2200 který se mně při každém dni neúčasti krátí tak i neurop. zátěž, takže já mám spíše neustále méně peněz. Boj o to, že máme kodování pro pojišťovny a také celé zavádění ošetř. procesu je vždy na debaty zda by se nám nemělo přidat. Rok na to poukazuji a nic. Takže kde je nějaké zvýšení?MK

Robert Lehce mimo téma :  | 3. 06. 2010 07:59

Ta lopata,ta lopata...:-)

Petr Máca ?!?  | 2. 06. 2010 18:59

"V roce 2008 byla provedena změna ve vyhlášce č. 439/2008 Sb., seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, kde došlo k navýšení indexace práce všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků. Tím vznikl prostor mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními pro zvýšení úhrady za provedené zdravotnické služby. " Se vší úctou k panu mluvčímu a dalším je toto čistá nepravda. Naopak s odkazem na zvýšení mzdových indexů nelékařů byla nasazena tvrdší degrese a my se jen marně bránili, že v sazebníku tyto indexy zohledněny nejsou ani bodem a násldkem toho byl čistý pokles. Pro letošní rok ještě horší (radiodiagnostika)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné