MZ ukončilo omezení pro prodej a nalévání tvrdého alkoholu

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo ve čtvrtek krátce po 13:00 vyhlášením v celoplošném vysílání televize a rozhlasu platnost mimořádného opatření, kterým loni 27. září zmírnilo prohibici na tvrdý alkohol.

Omezení dneškem končí, výroba a distribuce alkoholu podle ministerstva jsou už pod kontrolou, veškerý tvrdý alkohol musí být ze zákona opatřen kolkem a tzv. rodným listem dokládajícím původ lihu.

Po vypití lihovin s metanolem zemřelo v Česku 47 lidí a 132 bylo hospitalizováno s různým stupněm otravy, z nich někteří mají celoživotní následky.

„Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo ukončení mimořádného opatření ze dne 27. 9. 2012, kterým bylo upraveno pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně 20 procent objemových nebo více, včetně tuzemáku a konzumního lihu,“ uvedl úřad.

Prohibici na tvrdý alkohol od 20 procent výše, včetně tuzemáku a konzumního lihu, vyhlásilo ministerstvo loni 14. září kvůli sérii otrav metanolem. Po částečném zmírnění prohibice se do obchodů a restaurací po dvou týdnech vrátily lihoviny vyrobené rok předtím a dříve a také nové láhve s prokázaným původem lihu, tzv. rodným listem.

„Po vyhodnocení současné situace v návaznosti na všechna provedená opatření týkající se kontroly výroby a uvádění na trh lihovin, výsledků šetření Policie ČR a dosavadních výsledků úředních kontrol, bylo rozhodnuto o ukončení mimořádného opatření,“ řekl novinářům hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a zopakoval varování před konzumací alkoholu neznámého původu a neoznačených lihovin.

Provozovatelé potravinářských podniků musejí nadále postupovat při obstarávání dokladu o původu lihovin podle nařízení vlády č. 317, kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu a destilátu.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!