Přejít na obsah

MZ vybralo výrobce pandemické vakcíny s dřívějším termínem dodání

zpět
16.11.2009
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: www.scumdoctor.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: www.scumdoctor.com

 

Firma GlaxoSmithKline byla pro dodávky vakcín proti prasečí chřipce do Česka vybrána, protože slibovala kratší dodací termíny než konkurence. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Firma však slib nedodržela.

Proces výroby na vaječných kulturách je pomalejší, než se očekávalo.

„Právníci ministerstva vyhodnotili nabídku GSK jako nejvýhodnější“, řekl ČTK bez dalších podrobností k výběru firmy Sršeň.

Ministryně Dana Jurásková původně plánovala, že očkování začne v půli října, hlavní hygienik ČR Michael Vít mluvil o polovině listopadu. Nyní se zdá, že očkování nezačne dřív než na konci listopadu.

Zpoždění vzniklo tím, že GSK vyrábí vakcínu na vaječných kultuách. Konkurenční Baxter vyrábí vakcíny moderní technologií, kde tyto vlivy nejsou.

Právníci ministerstva vyhodnotili nabídku GSK jako nejvýhodnější

Někteří odborníci soudí, že Česko mělo dát přednost vakcíně firmy Baxter také proto, že neobsahuje žádné přídavné látky. Nehrozí z ní tedy žádné alergické reakce, na rozdíl od vakcín ostatních firem. Ty však ujišťují, že jejich vakcíny jsou bezpečné.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek vidí zpoždění dodávky jako zásadní problém. Než vakcíny do Česka dorazí, může naplno propuknout chřipková epidemie, takže už nebude možné očkovat, řekl Kubek ČTK.

Ministerstvu rovněž vytkl, že uzavřelo smlouvu s firmou, která se vzdala odpovědnosti za nežádoucí účinky očkovací látky. Podle zjištění ČTK ale takové smlouvy mají všechny země.

Pokud totiž firma dodává pandemickou vakcínu, kdy se situace hodnotí jako ohrožení obyvatelstva, může zkrátit složitou proceduru prověřování tak, aby vůbec bylo možné očkování zahájit. Odpovědnost pak přebírá stát.

Smlouvu s firmou GSK podepsalo Česko v srpnu poté, co se nedohodlo s Baxterem na zárukách za kvalitu vakcíny. Ministerstvo pak jednalo dál s firmou GSK, ani ta nemohla ve chvíli probíhajících studií dát definitivní záruky kvality.

Protože však pohrozila, že bez odkladu ukončí výrobní kapacitu milionu očkovacích látek pro ČR, a Baxter, s nímž jednání skončilo, již volné kapacity neměl, podepsalo Česko smlouvu s ní.

Češi tak dostanou pandemickou vakcínu proti chřipkovému viru H1N1 od firmy GSK. Mediální zástupkyně Eva Šebestová ČTK řekla, že vyrobena je už desetina objednaného milionu dávek. První dodávka ve výši 141.000 dávek dorazí do ČR po 23. listopadu a dalších 191.000 dávek po 28. prosinci.


Autoři

ČTK

Související články

20.10. Očkování "de luxe" pobouřilo Němce Očkování "de luxe" pobouřilo Němce
6 příspěvků
13.10. A pro vás vakcínu nemáme A pro vás vakcínu nemáme
9 příspěvků
5.10. Má smysl očkovat se proti chřipce? Má smysl očkovat se proti chřipce?
0 příspěvků

Komentovat článek: MZ vybralo výrobce pandemické vakcíny s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku MZ vybralo výrobce pandemické vakcíny s…

Komentáře

další 2 komentáře
Apech Svaz neoturistů  | 16. 11. 2009 12:21

Není nad to chodit neprověřenou zkratkou. Cesta bývá sice delší, ale zato mnohem horší.

Jiří Wicherek Hmmm,  | 16. 11. 2009 10:48

jestli jsem obsahu clanku spravne porozumel, pak se k nam dostane "horsi" vakcina a nadto pozde. No, jeste, ze mne osobne ockovani proti tzv. praseci chripce prilis nezajima.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné