Přejít na obsah

MZ: Za očkování proti pneumokoku se neplatí, zpochybnění neetické

zpět
14.1.2010
dítě, miminko, porod
zvětšitdítě, miminko, porodZdroj: www.maternity.net

dítě, miminko, porod | Zdroj: www.maternity.net

 

Ministerstvo zdravotnictví dnes znovu ujistilo rodiče dětí do jednoho roku věku, že za očkování proti pneumokoku nemusejí nic platit. Vše hradí zdravotní pojišťovna. Pokud to lékárníci zpochybňují, je to vůči rodičům přinejmenším neetické, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle lékárníků nemohou pojišťovny očkování hradit, protože Státní ústav pro kontrolu léčiv nevedl správní řízení o stanovení úhrad. Výklad lékárníků odmítl také ústav.

„Rodiče se jednoznačně nemají čeho obávat. Očkování, tedy i vakcíny, jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a tak to již v praxi funguje. Rodiče nemusejí nic doplácet. Znejišťování různými zájmovými skupinami považuje ministerstvo minimálně za neetické,“ uvedl mluvčí.

Plošné dobrovolné očkování proti pneumokokům od 1. ledna 2010 hrazené plně ze zdravotního pojištění odsouhlasila na návrh ministerstva Poslanecká sněmovna loni v říjnu.

Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a pak museli jít s dítětem na očkování. Nyní mají dostat očkovací látku včetně aplikace přímo v ordinaci. Vypadly lékárny, které tak přicházejí o marži.

„Koncepce zákona není postavena tak, že zdravotní pojišťovna je povinna uhradit jakoukoli zdravotní péči, na kterou má její pojištěnec nárok. K tomu musejí být splněny i další podmínky, podstatnou podmínkou je stanovení výše úhrady a rozhodnutí o jejím způsobu,“ sdělil ČTK prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Lékárníci informovali o své stížnosti ředitele zdravotních pojišťoven, Českou lékařskou komoru, ministerstvo financí, premiéra, úřad vlády a také výrobce vakcíny.

Ústav jejich kritiku odmítl, postupoval prý v souladu s legislativou a vakcíny spadají do hrazené péče. Podle mluvčí Veroniky Petlákové se komora mýlí. Úhrada je podle ní zajištěna lékaři ze zákona, v rámci platby za lékařský výkon.

Ministryně Dana Jurásková v pátek vyzvala lékaře, ať děti očkují proti pneumokoku. Někteří očkovat nechtěli, tvrdili, že musejí na vakcínu sami doplácet. Podle Juráskové to není pravda, peníze od pojišťovny dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.

Infekce vyvolané pneumokoky způsobují vážné záněty mozkových blan, bakteriální otravy, zápaly plic či akutní záněty středního ucha. Nejčastěji onemocní děti do jednoho roku věku. Asi 11 procent malých dětí se zánětem mozkových blan na něj umírá.


Komentovat článek: MZ: Za očkování proti pneumokoku se neplatí,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ: Za očkování proti pneumokoku se neplatí,…

Komentáře

dalších 16 komentářů
MSDF jestli dostanu toho zmrda do ruky...  | 14. 01. 2010 19:24

tak me bude titulovat polni marsale

MSDF pocamcáť  | 14. 01. 2010 19:22

chcete patrne naznacit, ze jeho mentalni konstrukce jsou narezivele

MSDF pro pobaveni...  | 14. 01. 2010 19:20

dnes jsem pomahal jedne slecne prekladat diplomku. Copy z nasi konverzace: [2:20:02] IgorS.&KiyokoM.: Slide 7 [2:20:22] IgorS.&KiyokoM.: Patient`s organizations: [2:20:41] IgorS.&KiyokoM.: Czech Association of Patients [2:20:58] IgorS.&KiyokoM.: - to bude asi ten debilni Olejar at zdechne [2:21:18] IgorS.&KiyokoM.: Citizen`s Association [2:21:40] IgorS.&KiyokoM.: Czech National Disability Council [2:21:45] Jmeno Zmeneno: To je on. Musela jsem mu rikat "pane prezidente", kdyz jsem po nem chtela rozhovor do diplomky. Vubec mi to nelezlo pres pusu. ... Takze ten ANANAS Olejar si nechava rikat pane prezidente! No to je ale pr.ananas!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné