Přejít na obsah

MZ zamítlo návrh Středočechů na převod na neziskové nemocnice

zpět
20.4.2009

Pro ministerstvo je podle náměstka "překvapující" zjištění, že návrh zachovává existenci stávajících akciových společností beze změny. "O žádný převod na nezisková zdravotnická zařízení se nejednalo. Návrh neodpovídá požadavkům zákona 245 z roku 2006" řekl Šnajdr...

Ministerstvo zdravotnictví zamítlo návrh Středočeského kraje převést pět krajských nemocnic do neziskového holdingu. Důvodem jsou procesní a právní chyby v návrhu, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

„Žádné oficiální rozhodnutí z ministerstva v této věci na kraj zatím nepřišlo. Je předčasné se vyjadřovat, protože ani nevím, jestli to je pravda. Pokud to ale pravda je, bereme to jako politický útok a budeme se proti němu bránit možnými právními prostředky,“ sdělil ČTK středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

„Důvodem zamítnutí je celá řada zásadních procesních a právních pochybení v návrhu i samotné zřizovací listině,“ řekl ČTK první náměstek ministerstva Marek Šnajdr.

Pro ministerstvo je podle náměstka „překvapující“ zjištění, že návrh zachovává existenci stávajících akciových společností beze změny. „O žádný převod na nezisková zdravotnická zařízení se nejednalo. Návrh neodpovídá požadavkům zákona 245 z roku 2006, a to i přesto, že jej podává autor této právní normy David Rath,“ řekl Šnajdr.

Rath požádal ministerstvo před měsícem, ať zapíše do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje, které by pět krajských nemocnic zastřešovalo a z krajského úřadu je řídilo. ODS, která v minulosti prosadila převod nemocnic na akciové společnosti, Rathovo rozhodnutí kritizovala.

Podle Šnajdra se Rath pokusil obejít svůj vlastní zákon, aby splnil předvolební sliby, že ze středočeských nemocnic udělá neziskovky. „Nenavrhuje transformaci akciových společností na neziskové organizace, stejně tak majetek, který kraj podle návrhu hodlá do společnosti vložit, není v jeho vlastnictví. Pouze zřídil prázdnou slupku bez poskytování péče, formální holding, který má stávající akciové společnosti provozovat,“ vysvětlil náměstek.

Návrh podle Šnajdra postrádá základní formální a právní náležitosti. Veřejné neziskové ústavní zdravotní zařízení se zřizuje k 1. červnu 2009, ze zákona je ale nepřípustné registrovat zařízení, které neexistuje. Zřizovací listina neodpovídá požadavkům zákona, protože nemá formu notářského zápisu, neobsahuje podpis ani datum.

„Ministerstvu tedy nezbývá jiná možnost, než návrh zamítnout. Podaří-li se Středočeskému kraji vyhovět všem požadavkům, ministerstvo je připraveno postupovat podle zákona a zápis nového subjektu provést,“ řekl náměstek.

Rath při žádosti o zápis uvedl, že až ministerstvo zapíše změnu do rejstříku, bude Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje první veřejnou neziskovou nemocnicí na území celé České republiky. Zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který platí od roku 2006, nebyl v praxi nikdy použit. ODS totiž podle Ratha stále prosazuje privatizaci nemocnic.

Podle Šnajdra je ale zákon „neaplikovatelný“ pro chod jednotlivých zdravotnických zařízení. „Jak tento případ ukazuje, i sám autor zákona má značné potíže vyhovět všem náležitostem. Část zákona navíc v minulosti pro rozpor s Ústavou zrušil Ústavní soud, řekl.

Založení Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje schválili krajští zastupitelé 13. března. Rath předpokládal, že začne fungovat v červenci.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: MZ zamítlo návrh Středočechů na převod na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ zamítlo návrh Středočechů na převod na…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Martin Vedral Re:???  | 21. 04. 2009 21:33

Vidím to jako velice pravděpodobné až hraničící s jistotou. Jedním z ředitelů je jeden z Rathových nejbližších Pavel Kubíček.

challenger Re:Kdo jsou krajští zastupitelé....  | 21. 04. 2009 12:58

tu část zákona, kterou zrušil ÚS, je ta část, která určitým subjektům přímo nařizovala, aby se změnily na neziskové nemocnice, což bylo v rozporu s ústavními principy nedotknutelnosti vlastnictví. Pokud tedy zástupce vlastníka (čímž je právnická osoba Středočeský kraj, tedy potažmo "lid Středočeského kraje") určí, že se nemocnice na neziskovou společnost změní, pak je to zcela v mezích zákona. Z hlediska organizace zdravotnictví by to byl docela průser, protože jestli si dobře vzpomínám - nezisková nemocnice se už nemůže změnit na žádnou jinou strukturu vlastnictví, nemůže se odprodat její část ani zařízení - čili jde o nevratnou změnu (dá se změnit pouze na základě zákona), dále nemocnice má plné právo nasmlouvat si s pojišťovnou jakoukoli péči uzná za vhodné - čili nikde nikdo není arbitrem zda nemocnice vůbec bude disponovat personálním a věcným vybavením pro takový typ péče - může tak dojít nerovnoprávnému postavení na trhu a vytěsňování soukromých poskytovatelů péče se kterými ZP, aby si vykompenzovaly ztráty, rozvážou smluvní vztahy. V neziskové nemocnici se podle zákona výrazně posílí pozice odborů a ČLK (čili bafuňářů nakloněných určité politické garnituře na principu ruka ruku myje). Akcentovalo by to sociálně-demokratický modus operandi ve vládnutí - tedy zatímco modrobolševik zdravotnickou krávu porazil, maso a kožku prodal pod cenou kamarádům, tak rudobolševik ji nekrmí, chytne ji za struky a vydojí z ní poslední kapku krve. Jde tedy o konec mnohem horší, méně humánní a bolestnější, i když z momentálního hlediska může kráva cítit výhodu, že se vyhne jateční pistoli. Je třeba si rovněž uvědomit, že primitivní plundrování modrobolševiků (s výmluvným příklade soudruha Petríka v Benešově) do značné míry tento postup legitimizovalo. Až budou modrobolševici zpátky u vesla, budou muset převzít socialistický styl chování svých politických oponentů a pak už bude lautr jedno, kdo v tomto prasečáku vyhraje volby. Jen s každým novým pánem se vymění kompletně subdodavatelé nemocnice a začne se stavět něco nového.

Pozorovatel Re:Kdo jsou krajští zastupitelé....  | 21. 04. 2009 11:34

Velmi se mýlíte. Ústavní soud zákon z žádné velké části nezrušil. Pouze odmítl přílohu vyjmenovaných zdravotnických zařízení jako součást zákona. Zákon platí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné