MZ zkontroluje LDN v fakultních nemocnicích, které zřizuje

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví už začalo kontrolovat své léčebny ve fakultních nemocnicích. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Kontrola pomůže odhalit problémy, řešení ale podle něj přinese až reforma ministra Tomáše Julínka…

Kvalitu péče a zacházení s nemocnými seniory v LDN zkontrolují do konce roku zdravotní pojišťovny. Udělat by to měli i zřizovatelé. Ministerstvo zdravotnictví už začalo kontrolovat své léčebny ve fakultních nemocnicích. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Kontrola pomůže odhalit problémy, řešení ale podle něj přinese až reforma ministra Tomáše Julínka (ODS).

O kontrolu chce pojišťovny požádat i ředitelka nestátní LDN v pražské Chittussiho ulici Alena Morávková, kde se podle MfD starají o klienty zle. Reportér MfD tam pracoval několik dní a napsal, že nedodržují pitný režim pacientů, řada jich nemá signalizaci k přivolání sestry a údajně se tam i falšuje dokumentace.

Mediální zástupce LDN František Tlapák ČTK řekl, že zatím žádná kontrola pochybení v péči LDN nenašla. Podle něj ředitelka asi požádá list o omluvu a tiskovou opravu. Za personálem prý stojí a je přesvědčená, že povinnosti plní zodpovědně.

Redakce MfD je zase přesvědčena, že redaktor popsal zacházení s pacienty v LDN pravdivě a objektivně. „Chápeme, že práce ošetřujících lékařů a sester v LDN je mimořádně náročná, psychicky vysilující a často též nepříliš dobře honorovaná. Ti, kdo ji dobře a poctivě vykonávají, si zaslouží skutečný obdiv. To však nemůže omlouvat pochybení, která jsou, zdá se, spíše systémová, než že by šlo o selhání jednotlivců, jež reportér odhalil,“ sdělil ČTK šéfredaktor MfD Robert Čásenský.

LDN Chittussiho se již dříve vyjádřila, že redaktor podepsal v pracovní smlouvě mlčenlivost; neměl o výkonu práce mluvit. Snímky a videozáznam z LDN, jež zveřejnil, zřejmě podle Tlapáka narušují ochranu osobnosti; nemocní senioři, jež zobrazil, nemohli odmítnout.

Ředitelka v prohlášení pro ČTK uvedla, že pitný režim kontroluje lékař při každé vizitě. Personál píše do denního záznamu počet vypitých lahviček a infuzí. Dílčí údaje zaznamená na lístky, do sešitu, čárkou na pelest, podle zvyklostí stanice. Rostoucí spotřebu infuzí dokládají faktury.

Podobně se kontroluje i příjem jídla, třetina pacientů je krmena nebo dokrmována. Pokud snědí během dvou dnů za sebou jen poloviční porci, lékař jim naordinuje posilující nápoj, nutridrink.

Signalizaci mají pacienti schopní ji používat. Na každém pokoji je alespoň jeden pacient, který dokáže druhým sestru přivolat.

Ani k falšování dokumentace podle ředitelky nedochází. LDN se připravuje na akreditaci, právě si tvoří standardy a dělá interní audit. Proto se při kontrole zapisují chyby jako chybějící razítko, nečitelný podpis.

Ředitelka nabídla autorovi článků, že pokud po 44 hodinách vlastní zkušenosti ví, jak by měla dobrá LDN vypadat, může si její LDN koupit za jednu korunu. Musí se prý ale zavázat, že v činnosti bude pokračovat alespoň deset let a zachová přinejmenším současný počet pracovních míst.

Na kritiku léčebny v MfD reagoval v Reflexu publicista Jiří X. Doležal. Prý mu tam zachránili matku, i na něj ale zapůsobilo prostředí nemocných a umírajících lidí depresivně. Na péči si nestěžoval. Za dva měsíce návštěv LDN prý pochopil, proč někteří pacienti nemají signalizaci: dezorientovaní a dementní lidé nevědí, k čemu ji použít. Problém vidí v platech příliš malých na to, jak je práce sester a sanitářek fyzicky a psychicky náročná.

Podle prezidentky České asociace sester (ČAS) Dany Juráskové to není omluva. V ČR jsou zařízení, která při stejných penězích a počtu lidí odvádějí špičkovou péči.

ČAS vydává pracovní postupy pro zvyšování kvality péče. Má vyškolené odborníky včetně soudních znalců, kteří udělají nezávislý audit kvality. Z výsledků vypracují návod k nápravě nedostatků.

Cikrt řekl, že reforma posílí kontrolu, peníze půjdou za pacientem podle druhu a vážnosti péče, ne jako dosud instituci. Uvítal diskusi, kterou texty vyvolaly. Svědčí to podle něj o tom, že v LDN není vždy vše v pořádku.

Česká gerontologická a geriatrická společnost uvedla, že koncepce geriatrie, kterou schválila vláda už před sedmi lety, nikdy nebyla uvedena do praxe. V nemocnicích nepřibylo geriatrických oddělení, počet geriatrických ambulancí dokonce klesl. Oproti potřebě má ČR pětinu geriatrických lůžek. Akutních geriatrických lůžek je 439, koncepce oboru doporučuje 2041, chybí 1602 lůžek. Rehabilitačních lůžek je 14.317, to odpovídá doporučení. Nerozlišují se ale, a to ani finančně, geriatrické a negeriatrické služby.

Julínkovy reformní zákony to mají rozlišit. Umožní návštěvní službu nejen praktikům, ale i specialistům, senioři i přes zdravotní obtíže budou moci žít v rodinách. Mladí lékaři bez ohledu na specializaci budou mít povinnou praxi na geriatrických odděleních.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!