MZ zpochybnilo letošní udělení Ceny za statečnost

Marian Kollár

Za morálně pochybné označilo ministerstvo zdravotnictví udělení Ceny za statečnost šéfovi Lékařského odborového sdružení Marianu Kollárovi, který loni organizoval hromadné odchody lékařů ze slovenských nemocnic. Ministerstvo se tak poprvé za 15 let udílení cen vyjádřilo k volbě oceněného.

Lékařský odborový klub ji předává na plese České lékařské komory, a tedy s podporou stavovské organizace lékařů.

„Je až neuvěřitelné, že v civilizovaném světě za tak nemorální čin může být někdo někým vůbec oceněn, obzvláště pak pokud jde o organizace sdružující lékaře,“ řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.

Podle prvního náměstka ministra Marka Ženíška si cenu za statečnost zaslouží spíše čeští vojenští lékaři, kteří nastoupili na prázdná místa po slovenských lékařích a starali se o pacienty místo nich. Od slovenských odborářů se jim za to dostalo tvrdé kritiky. „Sbalili kufry a obratem odjeli pomáhat slovenským pacientům. Přičemž jako odměnu za léčbu dostali vynadáno do okupantů,“ řekl ČTK Ženíšek.

V odborové akci Výpovědi podepsalo deklaraci 3800 ze zhruba 6500 lékařů pracujících ve slovenských nemocnicích. Výpovědi pak skutečně podalo 2411 lékařů z 34 nemocnic, stovky lékařů 1. prosince do nemocnic nepřišly. Slovenská vláda vyhlásila nouzový stav a požádala o vyslání lékařů Česko.

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval české lékaře, aby nenastupovali na místa slovenských kolegů v roli stávkokazů. Česká vláda pak rozhodla o vyslání českých vojenských lékařů na Slovensko.

Cenou za statečnost chtějí lékařské odbory ocenit Kollára „za úspěšný boj proti likvidaci veřejného zdravotnictví na Slovensku“. „Jeho činnost vedla k oslabení snah o likvidaci veřejného zdravotnictví také v Česku,“ řekl ČTK Michal Sojka z tiskového oddělení komory.

„Pokud Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub udělují cenu za statečnost člověku, který bez skrupulí spolu s dalšími lékaři opustil těžce nemocné pacienty přímo na nemocničních lůžkách, je potřeba se vážně zamyslet, komu doopravdy tyto organizace slouží a co je jejich skutečným cílem,“ reagoval Sršeň.

Akce slovenských lékařů Výpovědi se inspirovala českou akcí Děkujeme, odcházíme. V ní si čeští lékaři vybojovali výrazné zvýšení platů. Tři lékaři, kteří se stali tvářemi akce, dostali loni Cenu za statečnost. Slovenským lékařům se podařilo dosáhnout zvýšení platů, ne ale až na trojnásobek platu v zemi, jak původně požadovali. Podařilo se jim ale prosadit, aby se zastavila přeměna nemocnic na akciové společnosti.

Ohodnoťte tento článek!