Přejít na obsah

MZ zveřejní dnes analýzu o počtech sester v Česku

zpět
24.4.2009

Ministerstvo zdravotnictví zveřejní dnes analýzu, která měla ukázat, kolik zdravotních sester a v jakých oborech v Česku chybí. Loni v září o ni požádala tehdejšího ministra Tomáše Julínka předsedkyně České asociace sester a nynější ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková, která je horkou kandidátkou na ministryni zdravotnictví v překlenovací vládě designovaného premiéra Jana Fischera...

„Ukázalo se, že sester chybí o polovinu méně než loni, trend je dobrý,“ řekl bez bližších podrobností ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle dřívějších informací je v Česku 97.000 zdravotních sester. Kvůli nedostatku sester musela už některá oddělení nemocnic omezit provoz.

Analýza sledovala počty sester ve vztahu k trhu práce i vzdělávání. Měla ukázat, zda je v Česku opravdu nedostatek sester, nebo jsou na „špatných“ místech, tedy zda například chybějí dětské sestry a přebývají sestry jiných odborností.

Podle Juráskové by se Česko nemuselo potýkat s nedostatkem sester, kdyby nedělaly práci i za ošetřovatelky a sanitáře. Nynější počet sester by podle ní stačil, kdyby se o pacienty v nemocnicích staral ošetřovatelský tým. V něm by vedle sestry byla odbornice na výživu, fyzioterapeut, sociální pracovnice a dostatek ošetřovatelek a sanitářů.

Sestry chybějí v celé Evropě. V Česku se prohloubil problém s náhlou změnou vzdělávání sester. Ze středních zdravotnických škol vycházejí zdravotničtí asistenti, nemohou samostatně pracovat, většina proto studuje dál nebo odejde ze zdravotnictví. Analýza měla také ukázat, proč tyto odbornice odcházejí mimo obor.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: MZ zveřejní dnes analýzu o počtech sester v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MZ zveřejní dnes analýzu o počtech sester v…

Komentáře

dalších 48 komentářů
Lenka Cafourková Re:Re:Re:Re:dovolil bych si poukazat na jednu chybu  | 27. 04. 2009 15:40

Nesouhlasím s tím, že jen ženy jsou ochotné dělat za podprůměrné platy. Jsem lékařka a dělám obor , který je podle tabulek mužskou záležitostí, takže se službami dosáhnu na nadprůměrný plat. A když se bouřím , patřím na oddělení mezi " povstalce" , kteří stále něco chtějí. Starší kolegové se chovají jakoby to bylo jedno, snad už se i smířili s těmi platy. Mladí putují někde na stážích za základ platu a drží pusu, neboť se jim dává najevo, že ostatní za ně dělají... Nejsem pro přemrštěnou feminizaci, souhlasím s pomyslnou rovnováhou / jestli vůbec někde existuje/. Pravda ale je , že mlčíme všichni a proto tak dopadáme. Je třeba zakopat válečné sekyry mezi lékaři , sestrami, mezi obory vůbec a konečně jít dohromady .

Petr Bouzek Re:VŠECHNO ZAPÁLIT!  | 27. 04. 2009 10:38

Vpodstatě jsou dvě možnosti. Udělat to tak, aby se peníze pro zdravotnictví přestaly rozkrádat, nebo podle receptu Dr. Drymla přidat peníze, aby se mohlo i rozkrádat a ještě zbylo dost peněz pro samotné zdravotnictví. :-)

Lemmy. Před týdnem s Re:VŠECHNO ZAPÁLIT!  | 27. 04. 2009 09:35

.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné